Jakiś czas temu pojawiła się kolejna, nowa odsłona programów firmy Adobe – wersja 2014 usługi Creative Cloud (CC 2014). Jest to dobra okazja do omówienia owych programów i bliższego zapoznania się z nimi. Zapraszamy do śledzenia cyklu artykułów z tym związanych.

Adobe, a właściwie Adobe Systems Incorporated to amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe, posiadające swoją siedzibę w Kalifornii. Adobe zajmuje się projektowaniem szeroko rozumianego oprogramowania graficznego dla systemów operacyjnych Mac OS i Windows.

PROGRAMY ADOBE:

Poniżej znajduje się lista produktów Adobe z krótkim wyjaśnieniem ich zastosowania. Są to programy aktualnie rozwijane i reklamowane przez tą firmę.

plansza_programy_adobe_duzy

   >>>>>> ZOBACZ GRAFIKĘ<<<<<<

Grafika rastrowa i fotografia:

Photoshop – tworzenie i zaawansowana edycja grafiki rastrowej. Niezbędnik każdego współczesnego grafika i fotografa.

Lightroom – przetwarzanie i edytowanie zdjęć cyfrowych, ale też zarządzanie nimi. „Uproszczona” wersja Photoshopa, bogata biblioteka efektów. Zdziałasz cuda kilkoma kliknięciami.

Grafika wektorowa:

Illustrator – tworzenie grafiki wektorowej. W tym programie stworzysz m.in.: logo, herby, flagi, godła, różnego typu znaki, schematy naukowe i techniczne, wykresy, mapy, plany i wiele innych grafik, które przy skalowaniu nie mogą tracić na jakości;

Publikacja:

InDesign – projektowanie stron i układu materiałów przeznaczonych do druku oraz cyfrowych, w szczególności tych wielostronicowych oraz o skomplikowanej strukturze (książki, gazety, katalogi, itd.)

InCopy – profesjonalny edytor tekstu, silnie zintegrowany z Adobe InDesign, co umożliwia efektywną współpracę redaktorów i projektantów; wykorzystywany przede wszystkim do tworzenia publikacji takich, jak gazety i czasopisma.

Strony WWW:

Dreamweaver – projektowanie i tworzenie stron internetowych oraz materiałów dla urządzeń przenośnych;

Muse – tworzenie i publikowanie stron internetowych bez pisania kodu źródłowego; program ułatwia grafikom opracowywanie zgodnych ze standardami witryn bez konieczności znajomości HTMLa.

Fireworks – edytor grafiki wektorowej i rastrowej przeznaczony głównie dla projektantów witryn internetowych; charakterystyczną cechą programu jest ścisła współpraca m.in. z Adobe Dreamweaver czy Flash.

Animacja i film:

Flash – projektowanie interaktywnych animacji, interaktywnych funkcji oraz gier, a także przygotowywanie ich pod kątem urządzeń przenośnych; w programie można również tworzyć reklamy internetowe (np. animowane banery) i prezentacje, a nawet całe strony internetowe oparte na plikach Flash;

Flash Builder – narzędzie programistyczne do pracy z kodem aplikacji Flash i pakowania aplikacji na urządzenia przenośne, umożliwiające opracowywanie gier i aplikacji w języku ActionScript (obiektowy język programowania, używany w Adobe Flash) i struktury Flex dostępnej na zasadach open source;

Scout – profilowanie plików SWF; narzędzie przeznaczone dla twórców gier Flash; umożliwia analizowanie takich elementów, jak: procesor, GPU, użycie pamięci, wydajność, dzięki czemu można wykryć błędy w kodzie na wczesnych etapach programowania.

After Effects – postprodukcja filmowa i telewizyjna; program pozwala łączyć wideo z grafiką, animacjami i tekstem oraz dodawać wizualne (kinowe) efekty specjalne, ale też tworzyć po prostu animacje.

Premiere – produkcja i montaż wideo; współpracuje z Adobe After Effects, Prelude, Audition, Speed Grade i Story Plus.

Audition – nagrywanie, edycja, miksowanie, naprawa dźwięku.

Prelude – gromadzenie metadanych, rejestrowanie i wersje wstępne; to narzędzie do importowania i logowania materiałów filmowych, które umożliwia szybkie znakowanie i przetwarzanie wideo oraz tworzenie surowych scen oraz wydajne wprowadzanie i organizowanie metadanych; współpracuje z Adobe Premiere.

SpeedGrade – dopracowywanie filmów i stopniowanie kolorów.

Story Plus – oparte na współpracy narzędzie do tworzenia scenariuszy, planowania i zarządzania produkcją, wyposażone także w narzędzia do raportowania.

Media Encoder – tworzy zoptymalizowane pliki wideo dla każdego rozmiaru ekranu i każdej rozdzielczości; program pełni funkcję silnika kodującego dla programów Adobe Premiere Pro, After Effects i Prelude; można także korzystać z tego programu, jako samodzielnego kodera.

Inne:

Acrobat – tworzenie i modyfikacja dokumentów oraz formularzy PDF oraz do konwertowania ich do innych popularnych formatów, takich jak Word, Excel i PowerPoint.

Bridge – zarządzanie plikami multimedialnymi; zapewnia centralny dostęp do wszystkich plików potrzebnych przy tworzeniu projektu oraz usprawnia i porządkuje wykonywaną pracę; skorelowany z Photoshopem.

Adobe Edge (web development tools):

Edge Animate – tworzenie interaktywnych, animowanych materiałów internetowych; narzędzie ułatwia programistom i projektantom stron internetowych tworzenie interaktywnych animacji na potrzeby stron WWW, cyfrowych publikacji, reklam multimedialnych i innych.

Edge Code – pisanie kodu HTML, CSS i JavaScript; to niewielki edytor kodów dla projektantów i twórców stron internetowych, którzy pracują w językach HTML, CSS i JavaScript. Współpracuje on z przeglądarkami, przyspieszając pracę dzięki wyświetlaniu zmian w kodzie bezpośrednio na ekranie.

Edge Inspect – wyświetlanie podglądu i kontrolowanie projektów internetowych na urządzeniach przenośnych; narzędzie służy programistom i projektantom stron WWW do sprawdzania sposobu prezentacji ich prac na różnych urządzeniach przenośnych.

Edge Reflow – projektowanie aktywnych i responsywnych stron internetowych; teraz Edge Reflow łączy się bezpośrednio z programem Photoshop, co umożliwia przekształcenie statycznego projektu w reagującą kompozycję jednym kliknięciem.

Edge WebFonts – biblioteka bezpłatnych czcionek internetowych; dzięki integracji usługi z innymi produktami Adobe można w łatwy sposób dodawać te czcionki do swoich projektów w sieci. Czcionki są dostępne w usłudze Typekit.

PhoneGap Build – tworzenie aplikacji mobilnych z wykorzystaniem HTML, CSS i JavaScript oraz łatwa kompilacja tych aplikacji z przeznaczeniem na wiele platform w chmurze.

Ten artykuł jest jedynie kompilacją informacji znajdujących się na oficjalnej stronie Adobe http://www.adobe.com/pl/ , na której możesz poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie.