Alt text dla obrazów: jak poprawić SEO i dostępność strony

Alt text dla obrazów: jak poprawić seo I dostępność strony

W dzisiejszym świecie cyfrowym, obrazy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu atrakcyjnych i angażujących stron internetowych. Ale czy wiesz, że obrazy mogą również wpływać na twoje SEO i dostępność strony? W tym artykule dowiesz się, jak poprawić SEO i dostępność strony za pomocą alt text dla obrazów.

Czym jest alt text?

Alt text, znany również jako „tekst alternatywny” lub „tekst zastępczy”, to krótki opis obrazu, który jest wyświetlany, gdy obraz nie może być załadowany na stronie. Jest to również tekst, który jest odczytywany przez technologie asystujące, takie jak czytniki ekranowe, aby pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym zrozumieć zawartość obrazu.

Jak alt text wpływa na SEO?

Wyszukiwarki, takie jak Google, nie są w stanie „zobaczyć” obrazów na stronie w taki sam sposób, jak ludzie. Zamiast tego, korzystają z alt text, aby zrozumieć, co obraz przedstawia. Dlatego dobrze napisany alt text może pomóc poprawić rankingi wyszukiwania strony, poprawiając jej SEO.

Jak napisać skuteczny alt text?

Oto kilka wskazówek, jak napisać skuteczny alt text:

  • Opisz obraz tak dokładnie, jak to możliwe. Pamiętaj, że celem alt text jest pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym zrozumieć zawartość obrazu.
  • Użyj słów kluczowych, ale unikaj ich nadmiernego stosowania. Wyszukiwarki mogą ukarać strony za „nadmierną optymalizację” alt text.
  • Unikaj stosowania fraz typu „obrazek” lub „zdjęcie”. Wyszukiwarki już wiedzą, że alt text odnosi się do obrazu.

Przykłady dobrego i złego alt text

Przykład dobrego alt text: Czarny labrador bawiący się w parku

Przykład złego alt text: pies

Podsumowanie

Alt text jest kluczowym elementem SEO i dostępności strony. Poprzez dostarczanie dokładnych i opisowych alt text dla obrazów, możesz pomóc poprawić rankingi wyszukiwania strony, a także uczynić ją bardziej dostępną dla osób niewidomych i niedowidzących. Pamiętaj, aby zawsze pisać alt text z myślą o użytkowniku, a nie tylko o wyszukiwarkach.