Blogi w domenie Blogspot cieszą się ogromną popularnością – bezsprzecznie za sprawą licznych zalet, jakie to miejsce oferuje wszystkim blogującym. Dziś postanowiłam przyjrzeć się temu rozwiązaniu nieco bliżej, by Blogspot ocenić sprawiedliwie – także i przez pryzmat pewnych niedogodności.

Blogspot czy Blogger?

Na początku warto porzypomnieć, czym właściwie jest Blogspot. W istocie, aktualnie to wyłącznie domena, w której widoczne będą założone blogi. Serwis blogowy, który oferuje nam założenie własnego bloga to Blogger – stworzony w 1999 roku przez Pyra Labs, a w 2003 roku przejęty przez Google.

1

Blog w domenie Blogspot – zalety

  • Każdy bez wątpienia zgodzi się, że największą zaletą bloga na Blogspot jest ich nieodpłatność. Chyba, że zdecydujemy się na przeniesienie strony na własną, wcześniej zakupioną domenę.  To dobre rozwiązanie dla osób młodych, zaczynających przygodę z pisaniem, ale i dla tych, którzy po prostu chcą oszczędnie prowadzić stronę promującą biznes.
  • Blogger oferuje nam bardzo prosty, intuicyjny panel obsługi. Możemy zdecydować się na jeden z gotowych szablonów, które możemy w pewnym stopniu modyfikować.
  • Blogger uważany jest za serwis mało awaryjny, dzięki czemu blog jest ciągle dostępny. Dodatkowo, blog w domenie Blogspot jest przyjazny wyszukiwarkom.

Czy Blogspot ma wady?

Przyjrzyjmy się drugiej stronie medalu – czy Blogspot szykuje niemiłe niespodzianki?

  • Nie zapominajmy, że Blogger należy do Google, które może zrobić z nim praktycznie wszystko. Co prawda, zmiany są wprowadzane tam stosunkowo rzadko, jednak fakty są takie, że Blogger może zniknąć praktycznie z dnia na dzień, a w najlepszy wypadku – zostać poddany drastycznym modyfikacjom.
  • Blogspot nie oferuje nam własnego adresu e-mail, który wiele osób prowadzących bloga chciałoby posiadać.
  • Po trzecie: reputacja. Bądź co bądź, zaleta bloga na Blogspot, jaką jest nieodpłatność dla wielu osób stanowi przeszkodę wizerunkową. Bo w końcu, jak patrzy się na znaną, dobrą markę, która swoją stronę postanowiła zbudować w darmowym i nieco nieprzewidywalnym serwisie?

 

Osoby, którym nie przeszkadzają wady bloga na Blogspot z pewnością będą zadowolone z jego działania. To proste, darmowe narzędzie, idealne do prowadzenia prywatnego pamiętnika, ale i pierwszych podrygów w zarabianiu w sieci. Jestem przekonana, że i takie rozwiązania są w internecie potrzebne – nawet pomimo niedociągnięć.