Blue Monday: Pochodzenie i wpływ na zachowania konsumentów

Blue Monday, znany również jako najbardziej depresyjny dzień w roku, to termin, który zyskał popularność w ostatnich latach. Ale skąd się wziął i jak wpływa na zachowania konsumentów? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zjawisku.

Pochodzenie Blue Monday

Termin „Blue Monday” został po raz pierwszy użyty w 2005 roku przez firmę Sky Travel w ramach kampanii marketingowej. Firma zleciła psychologowi Cliffowi Arnallowi opracowanie „naukowego” wzoru, który miał wykazać, że trzeci poniedziałek stycznia to najbardziej depresyjny dzień w roku. Wzór ten uwzględniał takie czynniki jak pogoda, poziom długu, czas od ostatniego dnia wolnego, niepowodzenia w realizacji postanowień noworocznych i niski poziom motywacji.

Blue Monday a zachowania konsumenckie

Chociaż Blue Monday nie ma naukowego uzasadnienia, to jednak zyskał popularność w mediach i wśród konsumentów. Wiele firm wykorzystuje ten dzień do promocji swoich produktów i usług, oferując specjalne zniżki i promocje. Ale jak to wpływa na zachowania konsumentów?

Zwiększone wydatki

Badania pokazują, że konsumenci są skłonni do większych wydatków w Blue Monday. Wielu z nich szuka sposobów na poprawę nastroju, co często prowadzi do impulsywnych zakupów. Firma Sky Travel, która stworzyła koncepcję Blue Monday, zauważyła znaczny wzrost rezerwacji wakacji w tym dniu.

Zmiana preferencji konsumenckich

Blue Monday może również wpływać na to, co konsumenci kupują. Produkty, które obiecują poprawę nastroju lub redukcję stresu, mogą cieszyć się większym zainteresowaniem. To obejmuje nie tylko produkty konsumpcyjne, takie jak czekolada czy alkohol, ale także usługi, takie jak spa czy masaże.

Podsumowanie

Blue Monday, mimo braku naukowego uzasadnienia, ma wpływ na zachowania konsumenckie. Wiele firm wykorzystuje ten dzień do promowania swoich produktów i usług, co prowadzi do zwiększenia wydatków i zmiany preferencji konsumenckich. Dla marketerów jest to doskonała okazja do zwiększenia sprzedaży i zbudowania więzi z klientami.