W ostatnim czasie można zauważyć wzrost popularności chatbotów w sklepach internetowych. Opcja ta stała się już powszechnością na firmowych stronach na Facebooku. Przyjrzyjmy się, jakie zalety niesie ze sobą posiadanie wirtualnego konsultanta.

Czemu warto mieć chatbota? Garść faktów

Według ostatnich badań, od 50 do 90 procent użytkowników Messengera wchodzi w interakcje z botami. To całkiem sporo, prawda? Dodatkowo, okazuje się, że zaczynają one deklasować kampanie e-mailowe, których klikalność oscyluje w okolicach jedynie 20%. Przekazy reklamowe za pośrednictwem botów wykazują nawet 80% klikalności.

Choćby przez wzgląd na powyższe dane, warto skorzystać z opcji bota na swojej stronie lub fanpage. Tym bardziej, że mają one wiele innych, cennych dla przedsiębiorcy atutów.

Pracuje 24 na dobę

I to 7 dni w tygodniu. Chatbot to doskonałe źródło informacji dla klienta niezależnie od godziny, czy dnia tygodnia. Raz zaprogramowany chatbot działa bezobsługowo, odciąża twoją skrzynkę e-mail i służbowy telefon.

Rozmawia z wieloma osobami jednocześnie

Tobie sprawiłoby to spory problem, jednak chatbot może rozmawiać z dziesiątkami, setkami, ba – nawet tysiącami – klientów w jednym momencie. I każdy otrzyma odpowiedź na swoje pytanie!

Dobry dla twojego portfela

Szacuje się, ze boty radzą sobie aż z 70% zadań, które wcześniej wykonywało client service. Dla wielu właścicieli firm oznacza to możliwość sporych oszczędności.

Źródło wiedzy o klientach

Feedback zapewnia informacje o potrzebach i wątpliwościach klienta, co pozwala na optymalizację strony i stałe ulepszanie oferty. Dodatkowo, chatbot zatrzymuje potencjalnego klienta na twojej stronie dłużej.

Przyjazna atmosfera

Mimo, że chatbot to wirtualny rozmówca, klient napotykający go na interesującej go stronie czuje, że trafił w dobre miejsce – takie, w którym komuś zależy na tym, by dłużej w nim pozostał. Ten prosty patent buduje przyjazną atmosferę między tobą, a klientem.

Chatbot to tanie rozwiązanie

Firmy oferujące aplikację typu chatbot oferują atrakcyjne abonamenty. Facebook z kolei oferuje prostą formę bota praktycznie bez żadnych kosztów.

 

Nie bez powodu mówi się, że wykorzystywanie sztucznej inteligencji w sieci to trend, który zawojuje przyszłość. Jesteśmy pewni, że spektrum możliwości botów będzie rosła, a wkrótce ich używanie stanie się standardem.