Co to jest CPM?

CPM, czyli Cost Per Mille, to termin używany w marketingu internetowym, który odnosi się do kosztu tysiąca wyświetleń reklamy. Jest to jedna z najpopularniejszych metod rozliczeń w reklamie internetowej, szczególnie w kontekście kampanii brandingowych, które mają na celu zbudowanie świadomości marki.

Jak działa CPM?

W modelu CPM, reklamodawca płaci za każde tysiąc wyświetleń swojej reklamy. Na przykład, jeśli koszt CPM wynosi 2 złote, reklamodawca zapłaci 2 złote za każde tysiąc wyświetleń swojej reklamy. To oznacza, że jeśli reklama zostanie wyświetlona 10 000 razy, reklamodawca zapłaci 20 złotych.

Zalety i wady CPM

Model CPM ma swoje zalety i wady. Do zalet należy przede wszystkim możliwość osiągnięcia dużej liczby wyświetleń w krótkim czasie, co jest szczególnie ważne w kampaniach brandingowych. Ponadto, model CPM jest prosty w rozliczeniu i łatwy do zrozumienia dla reklamodawców.

Z drugiej strony, główną wadą modelu CPM jest brak gwarancji, że wyświetlenia przekształcą się w kliknięcia czy konwersje. Reklamodawca płaci za wyświetlenia, niezależnie od tego, czy użytkownik zdecyduje się na interakcję z reklamą.

CPM a inne modele rozliczeń

CPM to tylko jeden z wielu modeli rozliczeń w reklamie internetowej. Inne popularne modele to CPC (Cost Per Click), gdzie reklamodawca płaci za każde kliknięcie w reklamę, oraz CPA (Cost Per Action), gdzie reklamodawca płaci za określone działanie użytkownika, takie jak zapisanie się do newslettera czy dokonanie zakupu.

Podsumowanie

CPM to popularny model rozliczeń w reklamie internetowej, który pozwala na osiągnięcie dużej liczby wyświetleń w krótkim czasie. Jest prosty w rozliczeniu i łatwy do zrozumienia, ale nie gwarantuje interakcji użytkowników z reklamą. Wybór modelu rozliczeń zależy od celów kampanii reklamowej i specyfiki biznesu reklamodawcy.