Co to są dane strukturalne?

Dane strukturalne, znane również jako Schema Markup, to rodzaj kodu, który dodajemy do naszej strony internetowej, aby pomóc wyszukiwarkom zrozumieć jej zawartość. Jest to kluczowy element strategii SEO, który może znacznie poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania.

Jak działają dane strukturalne?

Dane strukturalne działają poprzez dostarczanie dodatkowych informacji o zawartości strony do wyszukiwarek. Na przykład, jeśli na stronie jest przepis na ciasto, dane strukturalne mogą zawierać informacje o składnikach, czasie przygotowania, kaloryczności, a nawet ocenach użytkowników. Wyszukiwarki mogą następnie wykorzystać te informacje do wyświetlania bogatszych wyników wyszukiwania, co zwiększa szanse na kliknięcie przez użytkownika.

Przykłady zastosowania danych strukturalnych

Dane strukturalne można zastosować w wielu różnych kontekstach. Oto kilka przykładów:

  • Produkty: Możemy dodać dane strukturalne do stron produktów, aby zawierały informacje takie jak cena, dostępność i recenzje.
  • Artykuły: Na stronach z artykułami możemy dodać dane strukturalne, które zawierają informacje o autorze, dacie publikacji i ocenach.
  • Wydarzenia: Na stronach wydarzeń dane strukturalne mogą zawierać informacje o dacie, miejscu i dostępności biletów.

Statystyki dotyczące danych strukturalnych

Według badania przeprowadzonego przez Searchmetrics, strony z danymi strukturalnymi mają o 4 punkty procentowe wyższą widoczność w wynikach wyszukiwania. Ponadto, strony z danymi strukturalnymi mają 5 razy większe szanse na pojawienie się w wynikach wyszukiwania Google.

Podsumowanie

Dane strukturalne są kluczowym elementem strategii SEO, który może znacznie poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Dostarczają one wyszukiwarkom dodatkowych informacji o zawartości strony, co pozwala na wyświetlanie bogatszych wyników wyszukiwania. Przykłady zastosowania danych strukturalnych obejmują strony produktów, artykuły i wydarzenia. Statystyki pokazują, że strony z danymi strukturalnymi mają wyższą widoczność w wynikach wyszukiwania i większe szanse na pojawienie się w wynikach wyszukiwania Google.