Co to jest DNS?

DNS, czyli Domain Name System, to technologia, która tłumaczy nazwy domen na adresy IP. Jest to kluczowy element internetu, który umożliwia nawigację po sieci. Bez DNS, musielibyśmy pamiętać skomplikowane ciągi numerów zamiast prostych nazw domen, takich jak google.com.

Jak działa DNS?

Proces działania DNS zaczyna się od wpisania nazwy domeny w przeglądarkę. Następnie, zapytanie jest wysyłane do serwera DNS, który przeszukuje swoją bazę danych w poszukiwaniu odpowiadającego adresu IP. Jeśli adres jest znaleziony, przeglądarka jest kierowana do odpowiedniego serwera, który zwraca żądaną stronę internetową.

Przykład działania DNS

Załóżmy, że chcesz odwiedzić stronę www.example.com. Po wpisaniu tej nazwy domeny w przeglądarkę, zapytanie jest wysyłane do serwera DNS. Serwer DNS przeszukuje swoją bazę danych i znajduje odpowiadający adres IP, np. 192.0.2.1. Przeglądarka jest następnie kierowana do tego adresu IP, a serwer zwraca stronę www.example.com.

Znaczenie DNS

DNS jest niezbędne dla funkcjonowania internetu. Bez DNS, musielibyśmy pamiętać skomplikowane ciągi numerów zamiast prostych nazw domen. DNS ułatwia nawigację po sieci, umożliwiając nam wpisanie łatwych do zapamiętania nazw domen zamiast adresów IP.

Statystyki dotyczące DNS

Według raportu Verisign, w czwartym kwartale 2020 roku liczba domen w głównych domenach najwyższego poziomu (TLD) wynosiła 366,3 miliona. To pokazuje, jak ważne jest DNS dla funkcjonowania internetu.

Podsumowanie

DNS to kluczowy element internetu, który tłumaczy nazwy domen na adresy IP. Bez DNS, nawigacja po sieci byłaby znacznie trudniejsza. Dzięki DNS, możemy łatwo odwiedzać strony internetowe, wpisując proste nazwy domen zamiast skomplikowanych ciągów numerów.