Co to jest FTP?

FTP, czyli File Transfer Protocol, to standardowy protokół internetowy służący do przesyłania plików między komputerami w sieci internet. FTP jest jednym z najstarszych protokołów używanych w sieciach komputerowych i jest częścią pakietu protokołów internetowych (IP).

Jak działa FTP?

FTP działa na zasadzie klient-serwer. Klient FTP łączy się z serwerem FTP za pomocą specjalnego oprogramowania, które umożliwia przesyłanie plików. Po nawiązaniu połączenia, użytkownik może przesyłać pliki na serwer (upload) lub pobierać pliki z serwera (download).

Bezpieczeństwo w FTP

Standardowy protokół FTP nie jest bezpieczny, ponieważ dane przesyłane są w formie niezaszyfrowanej. Dlatego też powstał protokół SFTP (Secure File Transfer Protocol), który zapewnia bezpieczne połączenie poprzez szyfrowanie danych.

Zastosowanie FTP

FTP jest często używany do przesyłania plików na serwery stron internetowych. Dzięki temu, deweloperzy mogą łatwo aktualizować zawartość strony, przesyłając nowe pliki na serwer. FTP jest również używany do tworzenia kopii zapasowych danych, udostępniania plików do pobrania oraz przesyłania dużych plików, które są zbyt duże, aby przesłać je za pomocą e-maila.

Przykłady użycia FTP

Przykładem użycia FTP może być przesyłanie plików na serwer strony internetowej. Deweloper tworzy stronę lokalnie na swoim komputerze, a następnie za pomocą klienta FTP przesyła pliki na serwer. Dzięki temu, strona jest dostępna dla użytkowników internetu.

Podsumowanie

FTP to niezwykle ważny protokół internetowy, który umożliwia przesyłanie plików między komputerami w sieci. Pomimo swojego wieku, FTP nadal jest często używany, szczególnie w kontekście zarządzania stronami internetowymi. Jednak ze względu na brak bezpieczeństwa, zaleca się korzystanie z bezpiecznych wersji FTP, takich jak SFTP.