Co to jest grafika wektorowa?

Grafika wektorowa, inaczej nazywana grafiką obiektową, to rodzaj grafiki komputerowej, która jest tworzona za pomocą matematycznych, geometrycznych kształtów, takich jak punkty, linie, krzywe i wielokąty. W przeciwieństwie do grafiki rastrowej, która składa się z pikseli, grafika wektorowa jest skalowalna i nie traci na jakości, niezależnie od tego, jak bardzo jest powiększana lub pomniejszana.

Jak działa grafika wektorowa?

Grafika wektorowa jest tworzona za pomocą matematycznych równań, które definiują punkty, linie, krzywe i kształty. Te równania pozwalają na skalowanie obrazu bez utraty jakości, ponieważ są one ponownie obliczane za każdym razem, gdy obraz jest powiększany lub pomniejszany. To oznacza, że grafika wektorowa jest idealna do tworzenia logotypów, ikon i innych obrazów, które muszą być wyświetlane w różnych rozmiarach.

Zalety i wady grafiki wektorowej

Zalety:

  • Skalowalność: Grafika wektorowa może być powiększana lub pomniejszana bez utraty jakości.
  • Edycja: Elementy grafiki wektorowej mogą być łatwo edytowane, ponieważ każdy obiekt jest niezależny.
  • Rozmiar pliku: Pliki wektorowe są zazwyczaj mniejsze od plików rastrowych o tej samej jakości.

Wady:

  • Kompleksyjność: Tworzenie grafiki wektorowej może być bardziej skomplikowane niż tworzenie grafiki rastrowej.
  • Nieodpowiednie dla zdjęć: Grafika wektorowa nie jest odpowiednia do tworzenia realistycznych zdjęć, które wymagają dużej ilości detali i gradientów kolorów.

Przykłady użycia grafiki wektorowej

Grafika wektorowa jest często używana w projektowaniu logo, ikon, typografii, map, diagramów i ilustracji. Jest również popularna w animacji komputerowej, ponieważ obiekty wektorowe mogą być łatwo skalowane i przemieszczane.

Podsumowanie

Grafika wektorowa to potężne narzędzie dla projektantów i artystów, które oferuje nieskończoną skalowalność i łatwość edycji. Chociaż może nie być odpowiednia dla wszystkich zastosowań, takich jak realistyczne zdjęcia, jej zalety czynią ją idealnym wyborem dla wielu projektów projektowych.