Co to jest HTML?

HTML, czyli HyperText Markup Language, to język znaczników używany do tworzenia stron internetowych. Jest to standardowy język dla przeglądarek internetowych, które interpretują kod HTML i wyświetlają go jako sformatowany tekst, obrazy, dźwięki, filmy, gry i inne multimedia.

Historia HTML

HTML został stworzony w 1990 roku przez Tima Bernersa-Lee, brytyjskiego naukowca pracującego w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Jego celem było umożliwienie naukowcom z całego świata łatwego udostępniania i odbierania informacji. Od tamtej pory HTML przeszedł wiele zmian i ulepszeń, a obecnie jesteśmy przy wersji HTML5.

Podstawy HTML

HTML składa się z serii znaczników, które określają, jak przeglądarka powinna interpretować i wyświetlać zawartość. Znaczniki te są umieszczane w nawiasach ostrokątnych () i zazwyczaj występują parami, z jednym znacznikiem otwierającym i jednym zamykającym.

  • Znacznik otwierający:

  • Znacznik zamykający:

Wszystko, co znajduje się między tymi dwoma znacznikami, jest interpretowane jako zawartość strony internetowej.

Struktura dokumentu HTML

Typowy dokument HTML składa się z kilku podstawowych elementów, które tworzą strukturę strony. Są to między innymi:

  • Doctype: Deklaracja, która informuje przeglądarkę o wersji HTML używanej na stronie.

  • : Znacznik, który otwiera i zamyka dokument HTML.

  • : Sekcja zawierająca metadane, takie jak tytuł strony, znaczniki meta, linki do arkuszy stylów CSS i skryptów JavaScript.

  • : Sekcja zawierająca rzeczywistą zawartość strony, taką jak tekst, obrazy, linki, tabele, listy itp.

Podsumowanie

HTML jest podstawowym językiem używanym do tworzenia stron internetowych. Jego znajomość jest kluczowa dla każdego, kto chce zrozumieć, jak działa internet. Dzięki HTML możemy tworzyć struktury stron, dodawać teksty, obrazy, multimedia, a nawet tworzyć formularze i gry. Wiedza na temat HTML jest niezbędna dla specjalistów SEO, ponieważ pozwala na optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek internetowych.