Co to jest HTTPS?

HTTPS, czyli Hypertext Transfer Protocol Secure, to protokół bezpiecznej komunikacji przez internet. Jest to ulepszona wersja HTTP (Hypertext Transfer Protocol), która zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa poprzez szyfrowanie danych przesyłanych między stroną internetową a użytkownikiem.

Jak działa HTTPS?

HTTPS wykorzystuje protokół SSL (Secure Sockets Layer) lub TLS (Transport Layer Security) do szyfrowania danych. Kiedy użytkownik łączy się ze stroną internetową za pomocą HTTPS, strona wysyła do przeglądarki certyfikat SSL. Ten certyfikat zawiera klucz publiczny, który jest używany do szyfrowania danych. Następnie przeglądarka wysyła z powrotem zaszyfrowane dane, które tylko strona internetowa może odszyfrować za pomocą klucza prywatnego.

Dlaczego HTTPS jest ważny?

  • Bezpieczeństwo: HTTPS chroni dane użytkowników przed przechwytywaniem przez osoby trzecie. Jest to szczególnie ważne dla stron, które przetwarzają dane wrażliwe, takie jak informacje o kartach kredytowych czy dane osobowe.

  • Prywatność: Dzięki szyfrowaniu, HTTPS zapewnia prywatność komunikacji między użytkownikiem a stroną internetową.

  • Ranking w Google: Google preferuje strony korzystające z HTTPS, co może wpływać na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Przykłady korzyści z HTTPS

Według raportu Moz z 2019 roku, 93% stron na pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google korzystało z HTTPS. To pokazuje, jak ważne jest korzystanie z HTTPS dla SEO.

Studium przypadku firmy ABC pokazało, że po przejściu na HTTPS, strona firmy zauważyła 33% wzrost organicznego ruchu w ciągu pierwszych trzech miesięcy.

Podsumowanie

HTTPS to nie tylko protokół zapewniający bezpieczeństwo i prywatność, ale także ważny element strategii SEO. Przejście na HTTPS może przynieść korzyści w postaci zwiększonego ruchu i lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania Google.