Co to jest „above the fold”?

Termin „above the fold” pochodzi z branży wydawniczej i odnosi się do treści, która jest widoczna na górze strony gazety, kiedy jest złożona na pół. W kontekście internetowym, „above the fold” odnosi się do treści, która jest widoczna na stronie internetowej bez konieczności przewijania w dół.

Dlaczego „above the fold” jest ważne?

„Above the fold” jest kluczowe dla strategii SEO, ponieważ to, co użytkownik zobaczy na pierwszy rzut oka, może zdecydować, czy pozostanie na stronie, czy ją opuści. Właściwe wykorzystanie przestrzeni „above the fold” może zwiększyć zaangażowanie użytkowników, poprawić wskaźniki odbicia i zwiększyć konwersje.

Przykłady wykorzystania „above the fold”

Przykładem strony dobrze wykorzystującej przestrzeń „above the fold” może być strona główna Amazon. Na górze strony widzimy logo firmy, pasek wyszukiwania, menu kategorii oraz promowane produkty. Wszystko to jest zaprojektowane tak, aby użytkownik mógł łatwo znaleźć to, czego szuka, bez konieczności przewijania strony.

Statystyki dotyczące „above the fold”

Według badań przeprowadzonych przez Nielsen Norman Group, użytkownicy spędzają 80% swojego czasu na stronie patrząc na treści „above the fold”. Dodatkowo, treść umieszczona „above the fold” przyciąga 102% więcej uwagi niż treść umieszczona poniżej.

Wnioski

Właściwe wykorzystanie przestrzeni „above the fold” jest kluczowe dla sukcesu strony internetowej. To, co użytkownik zobaczy na pierwszy rzut oka, może zdecydować o jego dalszych działaniach. Dlatego warto zadbać o to, aby na górze strony umieścić najważniejsze informacje i elementy zachęcające do dalszego eksplorowania strony.

Podsumowanie

„Above the fold” to termin, który każdy specjalista SEO powinien znać i rozumieć. To, co znajduje się na górze strony, ma ogromny wpływ na zachowanie użytkowników i może zdecydować o sukcesie lub porażce strony internetowej. Pamiętaj, że użytkownicy spędzają większość swojego czasu na stronie patrząc na treści „above the fold”, dlatego warto zadbać o to, aby były one atrakcyjne i angażujące.