Co to jest atrybut ALT?

Atrybut ALT, znany również jako alternatywny tekst, to opis obrazu umieszczony na stronie internetowej. Jest to jedno z podstawowych narzędzi SEO, które pomaga w optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek internetowych. W tym artykule dowiesz się, czym jest atrybut ALT, jak go używać i dlaczego jest tak ważny dla Twojej strategii SEO.

Dlaczego atrybut ALT jest ważny?

Atrybut ALT pełni kilka kluczowych funkcji na stronie internetowej. Po pierwsze, pomaga w optymalizacji strony pod kątem SEO, ponieważ wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, używają tego atrybutu do zrozumienia, co przedstawia obraz. Po drugie, atrybut ALT jest niezbędny dla dostępności strony, ponieważ osoby korzystające z czytników ekranu używają tego atrybutu do zrozumienia, co jest przedstawione na obrazie.

Jak używać atrybutu ALT?

Atrybut ALT powinien być krótki i precyzyjny, opisując dokładnie, co jest przedstawione na obrazie. Powinien zawierać słowa kluczowe związane z treścią strony, ale nie powinien być nadmiernie optymalizowany. Pamiętaj, że głównym celem atrybutu ALT jest poprawa dostępności strony, a nie manipulacja wynikami wyszukiwania.

Przykłady użycia atrybutu ALT

Przykład 1: Jeśli na stronie jest obrazek przedstawiający psa bawiącego się na plaży, dobrym atrybutem ALT może być „Pies bawiący się na plaży”.

Przykład 2: Jeśli na stronie jest logo firmy, atrybut ALT może zawierać nazwę firmy, np. „Logo firmy XYZ”.

Podsumowanie

Atrybut ALT jest niezbędnym elementem każdej strony internetowej, zarówno pod kątem optymalizacji SEO, jak i dostępności strony. Pamiętaj, aby zawsze dodawać atrybut ALT do obrazów na swojej stronie, opisując dokładnie, co jest na nich przedstawione. Pomoże to nie tylko w poprawie pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania, ale także uczyni Twoją stronę bardziej dostępną dla wszystkich użytkowników.