Co to są broken links?

Broken links, znane również jako martwe linki, to linki, które prowadzą do stron, które nie istnieją lub są niedostępne. Mogą one powstać z różnych powodów, takich jak usunięcie strony docelowej, zmiana jej adresu URL bez przekierowania, błędy w pisowni URL-a podczas tworzenia linku, a nawet problemy z serwerem hostującym stronę docelową.

Broken links mogą negatywnie wpływać na doświadczenia użytkowników i optymalizację pod kątem wyszukiwarek (SEO). Kiedy użytkownik kliknie na link, który nie prowadzi do żadnej strony, może to prowadzić do frustracji i zniechęcić go do dalszego korzystania z witryny. Z punktu widzenia SEO, wyszukiwarki takie jak Google, traktują broken links jako sygnał niskiej jakości strony, co może wpływać na jej ranking.

Istnieją różne narzędzia, które mogą pomóc w wykrywaniu broken links na stronie internetowej. Niektóre z nich to Google Search Console, Screaming Frog SEO Spider, Ahrefs i SEMrush. Te narzędzia skanują stronę internetową i identyfikują linki, które prowadzą do stron, które nie istnieją lub są niedostępne.

Naprawienie broken links zwykle polega na usunięciu linku lub zmianie go na działający link. Jeśli strona docelowa nadal istnieje, ale jej URL się zmienił, można zastosować przekierowanie 301, które automatycznie przekierowuje użytkowników i roboty wyszukiwarek do nowego URL-a.

Podsumowanie

Broken links mogą negatywnie wpływać na doświadczenia użytkowników i optymalizację pod kątem wyszukiwarek (SEO). Dlatego ważne jest regularne skanowanie strony internetowej w poszukiwaniu broken links i ich naprawa.