Co to jest canonical?

W świecie SEO, termin „canonical” odnosi się do kanonicznego URL-a, który jest preferowanym adresem URL dla określonej strony. Jest to technika stosowana w celu zapobiegania problemom z duplikatami treści, które mogą wpływać na rankingi wyszukiwania. W tym artykule omówimy, co to jest canonical, jak działa i jak go prawidłowo używać.

Definicja canonical

Canonical, znany również jako „rel=canonical”, to sposób, w jaki webmasterzy informują wyszukiwarki, który konkretny URL jest oryginalnym źródłem treści. Jest to szczególnie ważne, gdy ta sama treść jest dostępna pod różnymi URL-ami, co jest często spotykane na stronach e-commerce, które mają wiele wariantów tego samego produktu.

Jak działa canonical?

Canonical działa poprzez umieszczenie znacznika rel=canonical w sekcji strony, wskazując na preferowany URL. Gdy roboty wyszukiwarek natrafią na ten znacznik, rozumieją, że strona, na której się znajdują, jest duplikatem i że preferowany URL powinien być traktowany jako oryginalne źródło treści.

Przykład użycia canonical

Załóżmy, że prowadzisz sklep internetowy sprzedający koszulki. Każda koszulka ma swoją stronę produktu, ale dostępne są różne warianty kolorystyczne, każda z własnym URL. Bez użycia canonical, wyszukiwarki mogą traktować każdy wariant kolorystyczny jako osobną stronę z duplikatem treści. Ale poprzez użycie canonical, możesz wskazać wyszukiwarkom, że wszystkie warianty kolorystyczne są wariantami tej samej koszulki i powinny być traktowane jako jedna strona.

Canonical a SEO

Poprawne użycie canonical jest kluczowe dla optymalizacji SEO. Pomaga uniknąć problemów z duplikatami treści, które mogą prowadzić do spadku rankingów. Ponadto, poprzez skierowanie ruchu na preferowany URL, canonical pomaga skoncentrować link equity na jednej stronie, co może poprawić jej widoczność w wyszukiwarkach.

Podsumowanie

Canonical jest potężnym narzędziem w arsenale każdego specjalisty SEO. Poprzez prawidłowe użycie tego znacznika, można zapobiec problemom z duplikatami treści i skoncentrować link equity na preferowanych stronach. Pamiętaj jednak, że jak każde narzędzie SEO, canonical powinien być używany z rozwagą i zgodnie z najlepszymi praktykami.