Co to jest Domain Rating?

Domain Rating (DR) to metryka opracowana przez Ahrefs, jedno z najpopularniejszych narzędzi SEO na świecie. Jest to wskaźnik, który mierzy siłę profilu linków zwrotnych strony internetowej. W skali od 1 do 100, im wyższy DR, tym silniejszy i bardziej autorytatywny jest profil linków zwrotnych strony.

Jak jest obliczany Domain Rating?

Domain Rating jest obliczany na podstawie ilości unikalnych domen kierujących do strony oraz jakości tych linków. Ahrefs bierze pod uwagę zarówno liczbę domen, które linkują do strony, jak i „siłę” tych linkujących domen. Wartości DR są obliczane na logarytmicznej skali od 1 do 100, co oznacza, że łatwiej jest zwiększyć DR z 20 do 30, niż z 70 do 80.

Dlaczego Domain Rating jest ważny?

Domain Rating jest ważny, ponieważ daje ogólny obraz siły profilu linków zwrotnych strony. Strony z wyższym DR są często bardziej autorytatywne i mają większą szansę na ranking w wynikach wyszukiwania Google. Jednak DR to tylko jedna z wielu metryk, które należy wziąć pod uwagę podczas oceny strony.

Przykłady i studia przypadków

Przykładem strony z wysokim DR jest Wikipedia. Ze względu na ogromną ilość wysokiej jakości linków zwrotnych, DR Wikipedii wynosi 98. Z drugiej strony, młoda strona internetowa z kilkoma linkami zwrotnymi może mieć DR poniżej 10.

W jednym z badań przeprowadzonych przez Ahrefs, analizowano ponad miliard stron i ich DR. Wyniki pokazały, że istnieje silna korelacja między wysokim DR a wyższym rankingiem w wynikach wyszukiwania Google.

Podsumowanie

Domain Rating to ważna metryka SEO, która mierzy siłę profilu linków zwrotnych strony. Choć jest to tylko jedna z wielu metryk, które należy wziąć pod uwagę podczas oceny strony, DR może dać ogólny obraz siły i autorytetu strony. Pamiętaj jednak, że zawsze należy dążyć do budowania wysokiej jakości linków zwrotnych, a nie tylko do zwiększania DR.