Co to jest EAT?

W świecie SEO, EAT to akronim od Expertise, Authoritativeness i Trustworthiness, co w tłumaczeniu na język polski oznacza Ekspertyzę, Autorytet i Wiarygodność. Te trzy elementy są kluczowe dla Google przy ocenie jakości strony internetowej i jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Ekspertyza

Ekspertyza odnosi się do poziomu wiedzy i umiejętności autora strony lub treści. Google chce, aby użytkownicy mieli dostęp do informacji od ekspertów w swojej dziedzinie. Na przykład, artykuł o zdrowiu powinien być napisany przez lekarza lub innego specjalistę medycznego, a nie przez osobę, która nie ma odpowiedniego wykształcenia lub doświadczenia.

Autorytet

Autorytet odnosi się do reputacji autora lub strony internetowej. Strony z wysokim autorytetem są uznawane za liderów w swojej dziedzinie. Autorytet buduje się poprzez tworzenie wartościowych treści, zdobywanie linków z innych renomowanych stron oraz uzyskiwanie pozytywnych opinii od użytkowników i innych ekspertów w branży.

Wiarygodność

Wiarygodność odnosi się do zaufania, jakie użytkownicy mają do strony internetowej. Strony, które są wiarygodne, zwykle mają transparentne informacje o autorze, aktualne i dokładne treści, a także łatwo dostępne informacje kontaktowe. Strony, które próbują oszukać użytkowników lub rozpowszechniają fałszywe informacje, są uważane za niewiarygodne.

Przykłady i studia przypadków

Przykładem strony, która dobrze wykorzystuje EAT, jest Mayo Clinic. Jest to renomowana organizacja medyczna, która publikuje treści tworzone przez ekspertów medycznych. Mają silny autorytet w branży medycznej i są uważane za bardzo wiarygodne źródło informacji.

W przeciwnym przypadku, strona internetowa sprzedająca suplementy diety, które obiecują szybkie i niewiarygodne rezultaty, bez podania informacji o autorze lub dowodów naukowych, prawdopodobnie będzie miała niski poziom EAT.

Podsumowanie

EAT to kluczowy element SEO, który Google bierze pod uwagę przy ocenie jakości strony internetowej. Ekspertyza, autorytet i wiarygodność są niezbędne do budowania zaufania użytkowników i poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania. Dlatego ważne jest, aby tworzyć wartościowe treści, które są tworzone przez ekspertów, budować autorytet strony i utrzymywać jej wiarygodność.