Co to jest Grooming?

Grooming to termin, który w ostatnich latach zyskał na popularności, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Ale co to dokładnie oznacza? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Definicja Groomingu

Grooming to proces, w którym osoba dorosła nawiązuje i rozwija relację z dzieckiem w celu wykorzystania go seksualnie. Groomerzy często wykorzystują swoją pozycję autorytetu, zaufania lub wpływu, aby manipulować i kontrolować swoje ofiary.

Grooming w Internecie

W erze cyfrowej, grooming często ma miejsce online. Groomerzy wykorzystują różne platformy, takie jak media społecznościowe, aplikacje do czatów, gry online i e-maile, aby nawiązać kontakt z potencjalnymi ofiarami.

Przykład Groomingu Online

Przykładem może być dorosły, który tworzy fałszywe konto na platformie mediów społecznościowych, udając nastolatka. Następnie nawiązuje kontakt z dzieckiem, buduje zaufanie i próbuje przekonać je do spotkania w rzeczywistym świecie lub do przesłania kompromitujących zdjęć.

Statystyki dotyczące Groomingu

Według raportu NSPCC z 2019 roku, co trzecie dziecko, które korzysta z internetu, było narażone na ryzyko groomingu online. Ponadto, 1 na 25 dzieci wysłało zdjęcia o charakterze seksualnym dorosłym, którzy ich o to poprosili.

Jak zapobiegać Groomingowi?

Ważne jest, aby edukować dzieci na temat potencjalnych zagrożeń w internecie, w tym groomingu. Powinniśmy nauczyć ich, że nie powinni dzielić się osobistymi informacjami online, szczególnie z osobami, które poznali tylko w internecie. Powinniśmy również zachęcać dzieci do zgłaszania wszelkich niepokojących interakcji online.

Podsumowanie

Grooming to poważne zagrożenie, które może mieć długotrwałe skutki dla ofiar. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli świadomi tego problemu i podjęli odpowiednie kroki, aby chronić nasze dzieci. Pamiętajmy, że edukacja i otwarta komunikacja są kluczowe w zapobieganiu groomingowi.