Co to jest noarchive?

W świecie SEO, termin „noarchive” odnosi się do dyrektywy, która mówi wyszukiwarkom, aby nie przechowywały zarchiwizowanej kopii strony. Ta dyrektywa jest często używana, gdy właściciele stron internetowych nie chcą, aby ich treść była dostępna poza ich stroną internetową. W tym artykule omówimy, co to jest noarchive, jak działa i jak może wpływać na twoją strategię SEO.

Jak działa noarchive?

Wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, przechowują zarchiwizowane kopie stron internetowych, które indeksują. Te kopie są dostępne dla użytkowników, którzy klikną na link „Zapisana kopia” w wynikach wyszukiwania. Dyrektywa noarchive mówi wyszukiwarkom, aby nie przechowywały takiej kopii strony.

Można to zrobić, dodając następujący tag meta do nagłówka strony:

<meta name="robots" content="noarchive">

Jak noarchive wpływa na SEO?

Użycie dyrektywy noarchive nie ma bezpośredniego wpływu na rankingi wyszukiwania. Google i inne wyszukiwarki nie traktują jej jako sygnału do rankingu. Jednakże, może to mieć pośredni wpływ na twoją strategię SEO.

Na przykład, jeśli twoja strona zawiera ważne informacje, które są często aktualizowane, możesz nie chcieć, aby zarchiwizowana kopia była dostępna. To dlatego, że zarchiwizowana kopia może zawierać przestarzałe informacje, które mogą wprowadzić w błąd użytkowników.

Przykłady użycia noarchive

Przykładem strony, która może chcieć użyć dyrektywy noarchive, jest strona z aktualizacjami na żywo, takimi jak strona wyników sportowych. Ponieważ informacje na tej stronie są stale aktualizowane, zarchiwizowana kopia mogłaby zawierać nieaktualne informacje.

Podsumowanie

Dyrektywa noarchive jest narzędziem, które pozwala właścicielom stron internetowych kontrolować, czy wyszukiwarki przechowują zarchiwizowane kopie ich stron. Chociaż nie ma bezpośredniego wpływu na rankingi wyszukiwania, może mieć pośredni wpływ na twoją strategię SEO, w zależności od natury twojej strony.

Ważne jest, aby zrozumieć, jak działa noarchive i kiedy go używać, aby móc skutecznie zarządzać swoją obecnością online i strategią SEO.