Co to jest nofollow?

W świecie SEO, termin „nofollow” jest jednym z najważniejszych pojęć, które każdy specjalista powinien zrozumieć. W tym artykule omówimy, czym jest nofollow, jak działa i jak wpływa na optymalizację strony internetowej.

Czym jest nofollow?

Nofollow to atrybut, który można dodać do linku, aby poinformować wyszukiwarki, że nie powinny brać pod uwagę tego linku przy ocenie strony docelowej. Innymi słowy, jest to sposób na powiedzenie Google i innym wyszukiwarkom: „Nie śledź tego linku”.

Jak działa nofollow?

Kiedy dodajesz atrybut nofollow do linku, mówisz wyszukiwarkom, że nie chcesz przekazywać „mocnego sygnału” do strony docelowej. To oznacza, że link nie przekazuje „link juice” (czyli wartości SEO) do strony docelowej, co może wpływać na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Przykład użycia nofollow

Przykładem użycia nofollow może być sytuacja, gdy prowadzisz bloga i ktoś płaci Ci za umieszczenie linku do swojej strony. W takim przypadku, zgodnie z wytycznymi Google, powinieneś dodać atrybut nofollow do tego linku, aby uniknąć potencjalnych kar za sprzedaż linków.

Statystyki i studia przypadków

Według badań przeprowadzonych przez Moz, około 37% wszystkich linków na stronach internetowych ma atrybut nofollow. To pokazuje, jak powszechne jest użycie tego atrybutu.

W jednym z badań przeprowadzonych przez Ahrefs, odkryto, że strony z linkami nofollow mogą nadal poprawić swoją pozycję w wynikach wyszukiwania, mimo że linki te nie przekazują „link juice”. To sugeruje, że Google może nadal brać pod uwagę linki nofollow w pewnym stopniu.

Podsumowanie

Nofollow to ważny atrybut w SEO, który pozwala kontrolować, jak linki na Twojej stronie wpływają na inne strony. Chociaż linki nofollow nie przekazują „link juice”, mogą nadal wpływać na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak i kiedy używać atrybutu nofollow.