Co to jest przekierowanie 301?

Przekierowanie 301 to technika stosowana w SEO, która pozwala na przekierowanie użytkowników i robotów wyszukiwarek z jednego URL na inny. Jest to szczególnie przydatne, gdy zmieniamy adres strony internetowej, przenosimy treść na nową domenę lub łączymy kilka stron w jedną.

Dlaczego przekierowanie 301 jest ważne?

Przekierowanie 301 jest niezbędne, aby utrzymać ruch na stronie, nawet jeśli jej adres URL ulegnie zmianie. Dzięki temu użytkownicy, którzy kliknęli na stary link, nie spotkają się z błędem 404, ale zostaną przekierowani na nową stronę. Jest to również kluczowe dla utrzymania pozycji w wynikach wyszukiwania, ponieważ przekierowanie 301 informuje wyszukiwarki, że strona została przeniesiona na nowy adres.

Jak działa przekierowanie 301?

Przekierowanie 301 działa na poziomie serwera. Kiedy serwer otrzymuje żądanie dostępu do określonego URL, sprawdza, czy dla tego adresu jest ustawione przekierowanie 301. Jeśli tak, serwer automatycznie przekierowuje żądanie na nowy adres URL.

Jak ustawić przekierowanie 301?

Ustawienie przekierowania 301 zależy od serwera, na którym hostowana jest strona. Na serwerach Apache najczęściej korzysta się z pliku .htaccess, gdzie dodaje się linie kodu definiujące przekierowanie. Na serwerach Nginx konfigurację przekierowań wykonuje się w pliku konfiguracyjnym serwera.

Przykład użycia przekierowania 301

Załóżmy, że prowadzisz sklep internetowy i zdecydowałeś się na zmianę nazwy domeny. Wszystkie produkty, które były dostępne pod starym adresem, teraz są dostępne pod nowym. W takim przypadku powinieneś ustawić przekierowanie 301 dla każdego produktu. Dzięki temu klienci, którzy mają zapisane stare linki, bez problemu trafią na nową stronę, a wyszukiwarki szybko zaktualizują swoje indeksy.

Podsumowanie

Przekierowanie 301 to niezbędne narzędzie w arsenale każdego specjalisty SEO. Pozwala na utrzymanie ruchu i pozycji w wynikach wyszukiwania, nawet jeśli adres URL strony ulegnie zmianie. Pamiętaj jednak, że niewłaściwe użycie przekierowań 301 może prowadzić do problemów, takich jak pętle przekierowań, dlatego zawsze warto skonsultować się ze specjalistą lub dokładnie przetestować wszystko przed wdrożeniem.