Co to jest rel=”sponsored”?

W dzisiejszym świecie cyfrowym, gdzie SEO odgrywa kluczową rolę w promowaniu stron internetowych, terminy takie jak rel=”sponsored” stają się coraz bardziej popularne. Ale co to właściwie znaczy? Czy jest to coś, co powinieneś znać jako właściciel strony internetowej? Czy może to wpłynąć na twoją strategię SEO? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest rel=”sponsored”?

Rel=”sponsored” to atrybut linku, który Google wprowadził w 2019 roku. Jest to sposób dla właścicieli stron internetowych na oznaczenie linków, które zostały opłacone lub sponsorowane. Innymi słowy, jeśli płacisz za link lub otrzymujesz go w zamian za coś innego (np. produkt do recenzji), powinieneś go oznaczyć jako rel=”sponsored”.

Dlaczego jest to ważne?

Google zaleca oznaczanie płatnych linków atrybutem rel=”sponsored”, aby pomóc w utrzymaniu uczciwości wyników wyszukiwania. W ten sposób Google może lepiej zrozumieć, które linki są naturalne, a które są wynikiem transakcji. To z kolei pomaga Google w dostarczaniu bardziej wiarygodnych i użytecznych wyników wyszukiwania.

Jak to wpływa na SEO?

Google jasno stwierdził, że linki oznaczone jako rel=”sponsored” nie przekazują „soku linkowego”, co oznacza, że nie pomagają w poprawie pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Jednak nie oznaczenie płatnych linków może prowadzić do kar od Google, co z pewnością wpłynie na twoje SEO negatywnie.

Przykłady użycia rel=”sponsored”

Przykładem użycia rel=”sponsored” może być sytuacja, gdy otrzymujesz darmowy produkt w zamian za recenzję na swojej stronie internetowej. Link do strony internetowej producenta powinien być oznaczony jako rel=”sponsored”.

Podsumowanie

Rel=”sponsored” to ważny atrybut linku, który powinien być używany przez właścicieli stron internetowych do oznaczania płatnych lub sponsorowanych linków. Pomaga to Google w dostarczaniu bardziej wiarygodnych wyników wyszukiwania i może pomóc uniknąć kar za złamanie wytycznych Google. Pamiętaj, że uczciwość i przejrzystość są kluczowe dla skutecznej strategii SEO.