Co to jest robots.txt?

Robots.txt to plik tekstowy, który webmasterzy tworzą, aby instruować roboty internetowe (znane również jako roboty) jak przeszukiwać strony na ich stronie internetowej. Plik robots.txt jest częścią standardu Robots Exclusion Protocol (REP), zestawu wytycznych, które regulują, jak roboty przeszukują, indeksują i przetwarzają strony internetowe.

Jak działa robots.txt?

Robots.txt jest umieszczany w głównym katalogu strony internetowej i wskazuje, które części strony mogą być przeszukiwane przez roboty, a które nie. Plik zawiera „User-agent”, który identyfikuje robota, a następnie listę „Disallow”, które wskazują, które strony lub katalogi są zablokowane.

Przykład użycia robots.txt

Przykładowy plik robots.txt może wyglądać tak:

User-agent: *
Disallow: /private/
Disallow: /tmp/

W tym przypadku, „User-agent: *” oznacza, że zasady dotyczą wszystkich robotów, a „Disallow” wskazuje, które katalogi nie mogą być przeszukiwane.

Dlaczego robots.txt jest ważny dla SEO?

Robots.txt jest kluczowy dla SEO, ponieważ pozwala kontrolować, które strony są indeksowane przez wyszukiwarki. Może to pomóc w uniknięciu dublowania treści, co może prowadzić do kar od wyszukiwarek. Ponadto, poprzez blokowanie nieistotnych stron, możemy skupić roboty wyszukiwarek na najważniejszych stronach, co może poprawić ranking SEO.

Studium przypadku: Użycie robots.txt do poprawy SEO

W jednym z badań przeprowadzonych przez firmę SEO Moz, odkryto, że poprzez skuteczne użycie pliku robots.txt, strona internetowa była w stanie zwiększyć swój ruch organiczny o 50% w ciągu 4 miesięcy. Strona zablokowała kilka nieistotnych stron, co pozwoliło robotom wyszukiwarek skupić się na najważniejszych stronach.

Podsumowanie

Robots.txt jest kluczowym elementem SEO, który pozwala kontrolować, jak roboty przeszukują i indeksują strony internetowe. Poprzez skuteczne użycie tego pliku, webmasterzy mogą poprawić ranking swojej strony w wynikach wyszukiwania, zwiększając tym samym ruch organiczny na stronie.