Co to jest SEM?

SEM, czyli Search Engine Marketing, to strategia marketingowa, która polega na promowaniu stron internetowych poprzez zwiększanie ich widoczności w wynikach wyszukiwania. SEM jest często mylony z SEO (Search Engine Optimization), ale te dwa terminy nie są synonimami. SEM to szersze pojęcie, które obejmuje SEO oraz płatne strategie, takie jak PPC (Pay Per Click) i reklamy display.

SEM a SEO

SEO jest częścią SEM i skupia się na optymalizacji strony internetowej, aby osiągnąć jak najwyższą pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. SEM natomiast, oprócz SEO, obejmuje również płatne strategie promocji strony.

Strategie SEM

SEM obejmuje różne strategie, które mają na celu zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Do najpopularniejszych należą:

  • SEO (Search Engine Optimization) – optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek
  • PPC (Pay Per Click) – płatne reklamy, za które płaci się za każde kliknięcie
  • Reklamy display – reklamy graficzne wyświetlane na stronach internetowych

Przykłady SEM

Przykładem SEM może być kampania reklamowa w Google Ads, która obejmuje zarówno reklamy PPC, jak i reklamy display. Innym przykładem może być optymalizacja strony internetowej pod kątem SEO, aby zwiększyć jej widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania.

Statystyki SEM

Według danych z 2020 roku, 64% marketerów inwestuje w SEM, co pokazuje, jak ważna jest ta strategia w dzisiejszym świecie marketingu internetowego. Ponadto, badania pokazują, że 75% użytkowników internetu nie przechodzi do drugiej strony wyników wyszukiwania, co podkreśla znaczenie bycia na pierwszej stronie wyników.

Podsumowanie

SEM to skuteczna strategia marketingowa, która obejmuje zarówno SEO, jak i płatne strategie promocji strony. Dzięki SEM, strony internetowe mogą zwiększyć swoją widoczność w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na większą ilość ruchu na stronie i potencjalnie większe zyski.