Co to jest lejek sprzedażowy?

Lejek sprzedażowy to model, który ilustruje proces, przez który przechodzi potencjalny klient, zanim dokona zakupu. Jest to kluczowe narzędzie w strategii marketingowej każdej firmy, które pomaga zrozumieć i optymalizować proces sprzedaży.

Etapy lejka sprzedażowego

Lejek sprzedażowy składa się zazwyczaj z czterech głównych etapów:

  • Świadomość: Na tym etapie potencjalny klient dowiaduje się o Twojej marce lub produkcie. Może to nastąpić poprzez reklamę, post na blogu, post na mediach społecznościowych itp.
  • Zainteresowanie: Klient zaczyna szukać więcej informacji o Twoim produkcie. Może to obejmować czytanie recenzji produktów, porównywanie cen, czytanie postów na blogu itp.
  • Decyzja: Klient decyduje, czy chce dokonać zakupu. Na tym etapie może porównywać Twoją ofertę z ofertą konkurencji, czytać szczegółowe informacje o produkcie, itp.
  • Akcja: Klient dokonuje zakupu. Jest to końcowy etap lejka sprzedażowego, ale nie koniec relacji z klientem. Po zakupie powinieneś dążyć do utrzymania klienta, oferując mu doskonałą obsługę posprzedażową, lojalnościowe programy rabatowe itp.

Przykład lejka sprzedażowego

Przykładem lejka sprzedażowego może być proces zakupu samochodu. Na początku, potencjalny klient może zobaczyć reklamę samochodu w telewizji (świadomość). Następnie, może zacząć szukać więcej informacji o tym samochodzie w Internecie, porównywać go z innymi modelami, czytać recenzje (zainteresowanie). Po zebraniu wszystkich potrzebnych informacji, klient decyduje, który samochód chce kupić (decyzja). Na końcu, klient idzie do salonu samochodowego i dokonuje zakupu (akcja).

Podsumowanie

Lejek sprzedażowy to kluczowe narzędzie w strategii marketingowej każdej firmy. Pomaga zrozumieć proces, przez który przechodzi potencjalny klient, zanim dokona zakupu, co pozwala na optymalizację procesu sprzedaży. Pamiętaj, że lejek sprzedażowy to nie tylko proces sprzedaży, ale także budowanie długotrwałych relacji z klientem po zakupie.