Co to jest Pozycjonowanie lokalne?

Pozycjonowanie lokalne to strategia marketingowa, która koncentruje się na poprawie widoczności firmy w wynikach wyszukiwania lokalnych. Jest to kluczowe dla firm, które zależą od klientów z określonego obszaru geograficznego. W tym artykule dowiesz się, czym jest pozycjonowanie lokalne, jak działa i dlaczego jest tak ważne dla Twojego biznesu.

Jak działa pozycjonowanie lokalne?

Pozycjonowanie lokalne polega na optymalizacji Twojej strony internetowej i profilu Google My Business, aby poprawić Twoją widoczność w lokalnych wynikach wyszukiwania. To obejmuje zarówno wyniki organiczne, jak i płatne reklamy. Głównym celem jest pojawienie się na tzw. „map pack” – liście trzech firm wyświetlanych na mapie Google w wynikach wyszukiwania.

Dlaczego pozycjonowanie lokalne jest ważne?

Według statystyk Google, 46% wszystkich wyszukiwań ma charakter lokalny. Co więcej, 88% osób, które szukają lokalnej firmy na swoim smartfonie, odwiedza tę firmę w ciągu 24 godzin. Dlatego pozycjonowanie lokalne jest kluczowe dla firm, które chcą przyciągnąć więcej klientów z określonego obszaru geograficznego.

Przykłady skutecznego pozycjonowania lokalnego

Przykładem skutecznego pozycjonowania lokalnego może być lokalna pizzeria, która optymalizuje swoją stronę internetową i profil Google My Business, aby pojawiać się w wynikach wyszukiwania dla fraz takich jak „pizzeria w [nazwa miasta]”. Dzięki temu, kiedy potencjalni klienci szukają pizzerii w ich okolicy, natrafią na tę pizzerię.

Jak zacząć z pozycjonowaniem lokalnym?

  • Załóż i optymalizuj profil Google My Business.
  • Optymalizuj swoją stronę internetową pod kątem słów kluczowych lokalnych.
  • Zbieraj pozytywne opinie od klientów.
  • Utwórz lokalne linki do swojej strony internetowej.

Podsumowanie

Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm, które zależą od klientów z określonego obszaru geograficznego. Poprzez optymalizację strony internetowej i profilu Google My Business, firmy mogą poprawić swoją widoczność w lokalnych wynikach wyszukiwania i przyciągnąć więcej klientów.