Co to jest robots.txt?

Robots.txt to specjalny plik tekstowy, który jest jednym z pierwszych miejsc, które roboty wyszukiwarek odwiedzają podczas skanowania strony internetowej. Ten plik jest kluczowy dla optymalizacji SEO, ponieważ pozwala właścicielom stron na kontrolowanie, które części ich witryny są dostępne dla robotów wyszukiwarek.

Jak działa robots.txt?

Robots.txt działa jako rodzaj instrukcji dla robotów wyszukiwarek. Właściciele stron mogą używać tego pliku do blokowania dostępu do określonych stron lub sekcji strony, które nie chcą, aby były indeksowane. Na przykład, mogą zdecydować, że nie chcą, aby roboty indeksowały strony z wewnętrznymi danymi firmy lub strony, które są w trakcie budowy.

Przykładowy plik robots.txt

Oto przykładowy plik robots.txt:

User-agent: *
Disallow: /private/
Disallow: /test/

W tym przykładzie, „User-agent: *” mówi, że instrukcje dotyczą wszystkich robotów wyszukiwarek. „Disallow: /private/” i „Disallow: /test/” mówią robotom, aby nie indeksowały stron w katalogach „private” i „test”.

Wpływ robots.txt na SEO

Poprawnie skonfigurowany plik robots.txt może znacznie poprawić wyniki SEO strony. Może pomóc w zapobieganiu dublowaniu treści, poprawić szybkość indeksowania strony przez roboty wyszukiwarek i pomóc w skupieniu uwagi robotów na najważniejszych stronach.

Podsumowanie

Robots.txt to potężne narzędzie w arsenale każdego specjalisty SEO. Poprzez skuteczne wykorzystanie tego pliku, właściciele stron mogą kontrolować, jak roboty wyszukiwarek indeksują ich strony, co może przynieść znaczne korzyści dla ich wyników SEO.