Co to jest TTFB?

W świecie SEO, TTFB, czyli Time To First Byte, to kluczowy wskaźnik wydajności strony internetowej. Jest to czas, który upływa od momentu, kiedy użytkownik zaczyna ładować stronę, do momentu, kiedy otrzymuje pierwszy bajt danych z serwera. W praktyce, TTFB to czas, który upływa od momentu, kiedy użytkownik wpisuje adres strony w przeglądarce, do momentu, kiedy zaczyna się ładowanie strony.

Dlaczego TTFB jest ważny?

TTFB jest ważny, ponieważ wpływa na szybkość ładowania strony, a tym samym na doświadczenie użytkownika. Strony, które ładują się wolno, mogą zniechęcić użytkowników do dalszego korzystania z nich. Co więcej, Google uwzględnia szybkość ładowania strony jako jeden z czynników rankingowych, co oznacza, że strony z niskim TTFB mogą być wyżej w wynikach wyszukiwania.

Jak zmierzyć TTFB?

Można to zrobić za pomocą narzędzi takich jak Google PageSpeed Insights, GTmetrix czy WebPageTest. Wystarczy wpisać adres URL strony, a narzędzie wygeneruje raport, który zawiera między innymi informacje o TTFB.

Jak poprawić TTFB?

Poprawa TTFB może wymagać interwencji na poziomie serwera, takich jak optymalizacja bazy danych, użycie CDN (Content Delivery Network) czy wdrożenie cache’owania. Warto również zwrócić uwagę na optymalizację kodu strony, ponieważ nieefektywny kod może spowalniać ładowanie strony.

Podsumowanie

TTFB to kluczowy wskaźnik wydajności strony internetowej, który wpływa na doświadczenie użytkownika i pozycję strony w wynikach wyszukiwania Google. Poprawa TTFB może wymagać interwencji na poziomie serwera i optymalizacji kodu strony.