Co to jest wiek domeny?

Wiek domeny to termin używany w branży SEO, który odnosi się do czasu, jaki upłynął od momentu rejestracji domeny. Jest to jeden z wielu czynników, które mogą wpływać na ranking strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google. Ale czy wiek domeny naprawdę ma znaczenie? Czy starsza domena zawsze przewyższa młodszą? Spróbujmy to wyjaśnić.

Wiek domeny a ranking w Google

Google nigdy nie potwierdził bezpośrednio, że wiek domeny ma wpływ na ranking. Jednakże, wiele badań i analiz wskazuje, że starsze domeny mają tendencję do osiągania lepszych wyników w wynikach wyszukiwania. Dlaczego? Istnieje kilka możliwych powodów.

  • Wiarygodność: Starsze domeny mogą być postrzegane jako bardziej wiarygodne. Domena, która istnieje od dłuższego czasu, prawdopodobnie przetrwała różne aktualizacje algorytmów Google i nadal jest aktywna, co może świadczyć o jej wiarygodności.
  • Historia linków: Starsze domeny mają więcej czasu na zdobycie wartościowych linków zwrotnych, co jest kluczowym czynnikiem rankingowym.
  • Zawartość: Domeny, które istnieją od dłuższego czasu, zazwyczaj mają więcej treści, co może przyciągać więcej ruchu organicznego.

Przykłady i studia przypadków

W 2010 roku, firma SEO Moz (obecnie Moz) przeprowadziła badanie, które wykazało, że wiek domeny ma niewielki wpływ na ranking. Jednakże, badanie to było przeprowadzone ponad 10 lat temu, a algorytmy Google uległy od tego czasu znacznym zmianom.

W 2016 roku, firma Ahrefs przeprowadziła analizę 2 milionów losowo wybranych stron internetowych i odkryła, że 60% stron, które zajmują pierwsze 10 miejsc w wynikach wyszukiwania Google, ma co najmniej 3 lata.

Podsumowanie

Podczas gdy wiek domeny może mieć pewien wpływ na ranking, nie jest to najważniejszy czynnik. Większość ekspertów SEO zgadza się, że jakość treści, linki zwrotne i doświadczenie użytkownika są znacznie ważniejsze. Dlatego, zamiast skupiać się na wieku domeny, skup się na tworzeniu wartościowych treści i budowaniu silnej strategii linków zwrotnych.