content_is_the_kingSetki blogów. Tysiące stron. News za newsem. Nowe informacje pojawiają się na portalach z zawrotną prędkością, niestety równie szybko odchodzą w zapomnienie. Jak w tym informacyjnym zgiełku, przedrzeć się z komunikatem do odbiorców i co najważniejsze zostać zapamiętanym?

Higeniczny content – byle nie za tłusto

O gustach się nie dyskutuje, ale barokowy przepych w sieci jest zdecydowanie démodé. Zbyt jaskrawym kolorom, nadmiarowi grafiki, migającym banerom, wymyślnym czcionkom – mówimy zdecydowanie NIE.

przjrzyscie_konkretnie_na_tematMa być przejrzyście, czytelnie i z klasą. Klasycystyczny minimalizm to to, co internauci lubią najbardziej.

Spójny design, przyjazny użytkownikowi interfejs, wartościowa treść – gwarantują, że potencjalni czytelnicy i klienci nie uciekną od nas z krzykiem. Już na etapie tworzenia projektu strony bądź bloga, warto zastanowić się jakiego typu informacje zamierzamy na naszej stronie zamieścić, by przygotować odpowiednie podstrony oraz kategorie, bo jak głosi niemieckie porzekadło: „Ordnung muss sein”.

Projekt przed wdrożeniem warto skonsultować nie tylko z webdesignerem czy grafikiem, ale także zaprezentować szerszemu gronu, które ocenić może zarówno wygląd, jak i funkcjonalność strony, a wszelkimi uwagami podzielić się z nami.

Jak pisać, o czym pisać?

jak_pisac_o_czym_pisacNie ważne czy tworzymy tekst na stronę firmową, prywatną czy blog – treść powinna być oryginalna. Miej szacunek dla swojego czytelnika, twórz treści unikatowe.

Tworząc treść strony firmowej, nie zapomnij poinformować Klientów, kiedy powstała firma, na jakim obszarze działa, precyzyjnie określ zakres oferowanych usług lub produktów. Jeśli w Twojej branży posługujecie się specjalistycznym słownictwem, użyj określeń zrozumiałych dla zwykłego śmiertelnika. Możesz przygotować również, krótki tekst bądź film, prezentujący działanie oraz zastosowanie, oferowanego przez Twoją firmę asortymentu. Pisz krótko i zwięźle.

Pisząc dłuższe teksty nie zapomnij o zastosowaniu przykuwających uwagę czytelnika śródtytułów oraz akapitów. Ważniejsze słowa możesz „wytłuścić”.

Nie kopiuj, na litość!

stopNapisanie kilku zdań to z pozoru błahe zdanie. Gorzej, gdy przychodzi nam stworzyć treść na stronę internetową, nagle okazuje się, że „brakuje” nam jakiegoś słowa, jakieś sformułowanie nie brzmi najlepiej. Co robimy? Zaglądamy na strony konkurencji. Bardzo dobrze. Zawsze warto wiedzieć z kim przychodzi nam konkurować i walczyć o uwagę oraz zainteresowanie klientów. Gorzej, gdy sięgamy po pojedyncze zdania, a to z jednej, a to z drugiej strony bądź co gorsza kopiujemy cały tekst, zamieszczając go na własnej stronie internetowej.

Masz nadzieję, że nikt nie zauważy? Niestety Google jest bezlitosne w tej kwestii. Bez problemu odnajduje skopiowaną treść. Posiadacze Duplicate Content mogą zostać ukarani filtrem.

Kopiując treść narażasz swoją stronę internetową nie tylko na niższą pozycję w wynikach wyszukiwania, ale wystawiasz na szwank wizerunek firmy. Kopiowanie tekstów jest naruszeniem praw autorskich.

Jeśli nie masz pomysłu na tekst, zleć przygotowanie treści specjaliście. Copywriter zadba, by tekst został napisany poprawnie pod względem stylistycznym i co najważniejsze by był unikatowy. Zadbaj, aby osoba przygotowująca treść na Twoją stroną otrzymała, jak najwięcej danych dotyczących oferowanego przez Ciebie asortymentu, usług, branży, profilu działalności firmy, zespołu pracowników. Zastanów się co wyróżnia Twoja firmę – może rodzinna tradycja albo innowacyjność. Im więcej o firmie będzie wiedział copywriter, tym ciekawszą treść przygotuje.

infografikaPokaż, pokaż…

Prezentujesz dane, liczby? Sięgnij po infografikę. Nic tak nie nuży czytelnika jak zbyt duża ilość danych liczbowych w treści. Zaprezentuj je na wykresie – będzie czytelniej, ciekawiej i bardziej zrozumiale. Tekst możesz wzbogacić o ciekawe grafiki, odnoszące się do opisywanego zjawiska czy prezentowanego problemu. Uda Ci się wpleść odrobinę humoru? 1:0 dla Ciebie. Masz większe szanse, że zostaniesz zapamiętany, a Twoja strona ponownie odwiedzona.