Praca copywritera jest dziś bardzo popularna – zwłaszcza, jeśli chodzi o jej zdalny wariant. To wygodny sposób na zarobek bez większych zobowiązań i czasowych ograniczeń. Poprzez rozgłos, jaki zdobyła ta profesja w ciągu ostatnich lat mogłoby się wydawać, że zawód copywritera jest prosty i łatwo dostępny dla praktycznie każdego, kto posiada komputer i dostęp do internetu. Jak jest w rzeczywistości? Dziś przyjrzę się temu tematowi patrząc przez pryzmat własnej historii.

Copywiter – praca z tekstem

Nie da się dosłownie przetłumaczyć terminu „copywriter” – gdybyśmy próbowali, wyszłoby nam coś pokroju „pisarza treści” albo „przepisywacza”, co bardzo odbiega od charakteru tego zawodu. Copywiter kreatywny to osoba pisząca unikalne teksty na potrzeby stron www i reklam – w ten zakres wchodzą również scenariusze, slogany reklamowe, blogi. Copywritera spotkamy zatem w każdej gałęzi mediów – prasie, radiu, telewizji i internecie. Należy wyszczególnić również SEO Copywitera, którego zadaniem jest pisanie tekstów wspomagających pozycjonowanie konkretnych stron internetowych.

 

Umiejętności, których potrzebujesz

Nieprawdą jest, że ktokolwiek posadzony przed ekranem komputera sprawdzi się jako copywriter. Oczywiście, biorąc pod uwagę coraz niższą jakoś tekstów w mediach, częstsze bagatelizowanie ortografii i interpunkcji należy uznać, że wymagania stawiane w zawodach pisarskich również są coraz niższe. Osobiście wychodzę z założenia, że jeśli tylko możemy, nie warto przykładać do tego ręki. Jeśli chcesz pracować jako copywiter, zadbaj o swój warsztat – czytaj sporo książek, pisz „do szuflady”, prowadź pamiętnik, bloga. Dużą pomocą okazuje się tu wykształcenie humanistyczne – polonistyka, czy też dziennikarstwo. Z drugiej strony, jako osoba, która ma za sobą przygodę na obydwóch tych kierunkach studiów przyznam, że wielu ludzi kończących je z powodzeniem wcale nie nadaje się do pisania. Można więc uznać, że „to się ma” lub nie. Jeśli zawsze lubiłeś pisać, a twoje dyktanda nie raziły nauczycielskimi poprawkami czerwonym długopisem – warto spróbować.

Wiem, że wraz ze wzrostem popularności zawodu copywritera zaczynają pojawiać się szkoły i kursy – oczywiście płatne – przygotowujące stricte do tego zajęcia. Zaręczam jednak, że nie są ci potrzebne – wszystkiego, czego potrzebujesz, nauczysz się sam.

Poza samym „lekkim piórem” warto zaznajomić się z copywriterskim slangiem. Bez problemu znajdziesz słowniczek w sieci (np. tutaj), co ułatwi ci komunikację z osobami w branży.

 

Warto mieć swojego konika

Choć to, że masz wiele do powiedzenia i lubisz pisać jest ogromnym atutem, dobrze jest znać się na czymś nieco bardziej specjalistycznie. Mogą być to samochody, kosmetyki, produkty dla dzieci, podróże – każda z twoich mniejszych i większych pasji pomoże ci w karierze copywritera. Znajdując zlecenia o podobnej tematyce na pewno zyskasz lepsze szanse na wykazanie się nie tylko umiejętnościami pisarskimi, ale też specjalistyczną wiedzą. To naprawdę cenne!

 

Copywriter – praca zdalna. Jak zacząć?

Zauważyłam, że praca zdalna jest wręcz wymarzoną sytuacją dla bardzo wielu ludzi. W pełni rozumiem to podejście – pracując z domu jesteśmy panami swojego czasu, możemy pracować w znanym miejscu, czuć się swobodnie i w praktyce zająć się kilkoma sprawami jednocześnie. Należy jednak pamiętać, że praca zdalna wymaga bardzo dobrej samodyscypliny. Zawsze będziemy narażeni na pokusę zajęcia się domowymi sprawami tak, aby nie odkładać ich na później. Wobec tego nawet, jeśli pracujesz zdalnie, warto zaplanować dzień i ściśle trzymać się harmonogramu. Ustal, w jakich porach organizujesz przerwę i przestrzegaj tych zamierzeń.

 

Copywriter – zlecenia. Skąd je brać?

Jeśli chcesz szybko znaleźć zlecenie, najprościej będzie skorzystać ze specjalnej platformy łączącej zleceniodawców z freelancerami:

 

Innym rozwiązaniem jest znalezienie stałego zatrudnienia. Gdy praca na umowie o dzieło przestaje cię satysfakcjonować, warto szukać pracy w redakcjach, agencjach reklamowych, agencjach social media, sklepach internetowych. Każde z tego rodzaju miejsc chętniej podejmie się stałej współpracy z copywriterem przede wszystkim ze względu na cykliczność zleceń.

 

Copywriter – zarobki

writer type books pen writing icons letter a 1434871 pxhere.com

 

Ile zarabia się na pisaniu? To również kwestia indywidualna, uzależniona od tego, w jakim trybie pracujesz. Według portalu wynagrodzenia.pl, miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku copywriter w Polsce wynosi obecnie 3297 PLN (mediana).

 

Copywriting to zajęcie idealne dla osób kreatywnych, szukających prostego zajęcia, lecz z drugiej strony wymagające cierpliwości i dokładności – w końcu od każdego, naszego słowa może zależeć naprawdę wiele. Jeśli czujesz, że ten zawód jest dla ciebie, spróbuj już dziś – w końcu możesz zrobić to w domowym zaciszu.