Core Web Vitals: Kluczowe metryki dla doświadczenia użytkownika i SEO

Core web vitals: kluczowe metryki dla doświadczenia użytkownika I seo

W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie konkurencja o uwagę użytkownika jest zacięta, optymalizacja doświadczenia użytkownika (UX) i SEO staje się coraz bardziej istotna. Jednym z kluczowych elementów tej optymalizacji są Core Web Vitals, zestaw metryk wprowadzony przez Google, który mierzy jakość doświadczenia użytkownika na stronie internetowej. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym są Core Web Vitals, jakie są ich kluczowe metryki i jak wpływają na SEO.

Czym są Core Web Vitals?

Core Web Vitals to zestaw metryk wprowadzony przez Google w 2020 roku, który mierzy jakość doświadczenia użytkownika na stronie internetowej. Składa się z trzech głównych elementów: Largest Contentful Paint (LCP), First Input Delay (FID) i Cumulative Layout Shift (CLS).

Largest Contentful Paint (LCP)

LCP mierzy czas ładowania największego elementu na stronie, który jest widoczny dla użytkownika. Idealny czas LCP to 2,5 sekundy lub mniej.

First Input Delay (FID)

FID mierzy czas od momentu, gdy użytkownik pierwszy raz interaktywuje ze stroną (np. kliknięcie linku) do momentu, gdy przeglądarka jest w stanie na to zareagować. Idealny czas FID to mniej niż 100 milisekund.

Cumulative Layout Shift (CLS)

CLS mierzy ilość niespodziewanych przesunięć layoutu strony podczas ładowania. Idealny wynik CLS to mniej niż 0,1.

Jak Core Web Vitals wpływają na SEO?

Google zaczęło uwzględniać Core Web Vitals jako czynnik rankingowy w maju 2021 roku. Strony, które spełniają kryteria Core Web Vitals, mogą zyskać lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania Google. Dlatego optymalizacja tych metryk jest kluczowa dla SEO.

Podsumowanie

Core Web Vitals to kluczowe metryki, które mierzą jakość doświadczenia użytkownika na stronie internetowej. Optymalizacja tych metryk jest niezbędna dla poprawy UX i SEO. Dlatego warto zainwestować czas i zasoby w monitorowanie i optymalizację Core Web Vitals na swojej stronie.