Cumulative Layout Shift (CLS): Wpływ na UX i SEO

W dzisiejszym świecie cyfrowym, gdzie konkurencja o uwagę użytkowników jest zacięta, optymalizacja doświadczenia użytkownika (UX) i SEO staje się kluczowym elementem sukcesu. Jednym z aspektów, który ma bezpośredni wpływ na obie te sfery, jest Cumulative Layout Shift (CLS), czyli kumulacyjne przesunięcie układu strony. W tym artykule przyjrzymy się, jak CLS wpływa na UX i SEO, i jak można go optymalizować.

Co to jest Cumulative Layout Shift (CLS)?

Cumulative Layout Shift (CLS) to metryka Core Web Vitals od Google, która mierzy ilość niespodziewanych przesunięć elementów na stronie podczas jej ładowania. Wysoki wskaźnik CLS może prowadzić do frustracji użytkowników, gdy elementy na stronie niespodziewanie się przesuwają, co może prowadzić do przypadkowych kliknięć lub trudności w interakcji ze stroną.

Jak CLS wpływa na UX?

Wysoki wskaźnik CLS może negatywnie wpływać na doświadczenia użytkowników. Przesunięcia układu mogą być irytujące i dezorientujące, szczególnie gdy użytkownik próbuje kliknąć na konkretny element, a ten nagle się przesuwa. To może prowadzić do frustracji i zniechęcenia do dalszego korzystania ze strony.

Jak CLS wpływa na SEO?

Google zaczyna coraz bardziej zwracać uwagę na metryki związane z doświadczeniem użytkownika, takie jak CLS. Strony z wysokim wskaźnikiem CLS mogą być gorzej oceniane przez algorytmy Google, co może prowadzić do niższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Dlatego optymalizacja CLS jest ważna nie tylko dla UX, ale także dla SEO.

Jak optymalizować CLS?

Oto kilka wskazówek, jak można optymalizować CLS:

  • Określ rozmiary dla obrazów i filmów – to pomoże przeglądarce zarezerwować odpowiednią ilość miejsca na stronie, zanim media zostaną załadowane.
  • Unikaj dodawania nowych elementów na stronie powyżej istniejących treści, zwłaszcza po załadowaniu strony.
  • Używaj odpowiednich metatagów, które pomogą przeglądarce lepiej zrozumieć, jak powinna wyglądać strona.

Podsumowanie

Cumulative Layout Shift (CLS) to ważna metryka, która ma bezpośredni wpływ na doświadczenia użytkowników i SEO. Optymalizacja CLS może prowadzić do lepszych doświadczeń użytkowników, wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania i ostatecznie do większego sukcesu Twojej strony internetowej.