WooCommerce jest platformą e-commerce opartą na obecnie najpopularniejszym systemie zarządzania treścią (CMS) jakim jest WordPress. Globalne statystyki mówią, że już co szósta strona sprzedająca coś w sieci jest oparta właśnie na Woo.

woo-global-compressor

Skąd ta popularność?

WordPress jest obecnie najpopularniejszym systemem CMS na świecie, zrzesza on miliony użytkowników i programistów. Jest on na bieżąco aktualizowany, powstaje mnóstwo pluginów rozszerzających jego możliwośc,i a społeczność chętnie pomaga w przypadku problemów. Sam Woocommerce jest obecnie rozwijany przez firmę Automattic, która jest największą korporacją tworzącą rozwiązania dla WordPressa. Gwarantuje nam to bezpieczeństwo oraz dynamiczny rozwój tej wtyczki.

Co z PrestaShop czy Magento?

Są to jedne z najpopularniejszych rozwiązań stworzonych do handlu w sieci. One również zrzeszają wokół siebie społeczność gotową nieść pomoc czy posiadają wiele dodatków, jednakże są to rozwiązania dedykowane tylko dla e-commerce. I właśnie chodzi tutaj  o to „tylko”. Obecnie prócz sklepu on-line firmy chcą mieć również swoją stronę firmową czy prowadzić bloga, w którym doradzają swoim przyszłym klientom. Oczywiście można stworzyć  oddzielnie platformę sklepową, bloga oraz oddzielną stronę informacyjną, ale wiąże się to z większymi kosztami. Przedsiębiorca rozpoczynający swoją karierę nie zawsze posiada wystarczające fundusze na takie rozwiązanie. Nie można jednak zapominać, że przed wyborem odpowiedniej platformy, należy dokładnie przeanalizować funkcjonalności naszego sklepu, gdyż czasami rozwiązanie stworzone tylko do e-handlu może okazać się niezbędne.

Co z autorskimi rozwiązaniami?

Tak jak pisałem powyżej. Jeśli analiza wymagań naszego nowego sklepu wykaże, że musimy dokonać jakiś niestandardowych integracji, potrzebujemy rozwiązań, które nie są możliwe do wdrożenia w popularnych skryptach bądź w grę wchodzą kwestie bezpieczeństwa, niezbędne może okazać się stworzenie dedykowanego autorskiego rozwiązania.
Trzeba pamiętać, że rozwiązania autorskie są najkosztowniejszą opcją, a w przypadku źle skonstruowanej umowy z wykonawcą może się okazać, że dodanie jakiejkolwiek nowej funkcjonalności będzie wiązać się z dodatkowymi i niejednokrotnie wysokimi kosztami.

Zatem kiedy Woocommerce?

Praktycznie zawsze kiedy tego chcemy:) Najłatwiej jest operować na przykładach, więc wyobraźmy sobie, że mamy swój sklep z laptopami. W naszej ofercie znajduje się 300 modeli laptopów, prowadzimy również serwis komputerów oraz szkolenia z obsługi komputera czy korzystania z pakietów biurowych i chcemy by ludzie o tym wiedzieli, a także widzieli terminy i zakres szkoleń. Oczywiście chcemy informować użytkowników o nowościach w naszej ofercie oraz ciekawostkach ze świata IT, więc potrzebny jest nam blog. Sklep z komputerami zwykle nie potrzebuje żadnych niestandardowych rozwiązań, wystarczy nam filtrowanie produktów po producencie/procesorze/wielkości dysku itp. oraz zasugerowanie klientowi w koszyku bu dokupił sobie jeszcze myszkę lub torbę na laptop. Za same zakupy dobrze było by móc zapłacić on-line – żaden problem. Do stworzenia podstron o serwisie i szkoleniach wykorzystamy już samego WordPressa, który z założenia był platformą blogową, więc taka funkcjonalność istnieje w nim od początku.

laptops-logo

http://laptops.pl

Inny przykład? Posiadamy swoją szkołę Windsurfingu. Każda podstrona umożliwiająca kupno kursu on-line nie może być zwykłą listą produktów jak to ma miejsce w naszym sklepie z laptopami. Tutaj musimy pokazać zdjęcia i filmy naszych kursantów, dokładnie opisać przebieg kursu, warunki uczestnictwa, odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania i wyświetlić opinie zadowolonych klientów. Oczywiście w naszej ofercie mamy kursy grupowe, indywidualne, obozy dla dzieci. Niektóre szkolenia wymagają wybrania daty, inne poziomu czy miejsca szkolenia, na niektóre dajemy rabat. Nasza firma posiada również wypożyczalnie sprzętu oraz chcemy pokazać naszych instruktorów oraz miejsca w których uczymy. Blog przydaje się by opisywać sukcesy naszych podopiecznych. To wszystko można uzyskać dzięki połączeniu WordPressa z Woocommerce.

surfpoint-logo

http://surfpoint.pl

Kolejnym z przykładów niech będzie firma produkująca rozwiązania dla górnictwa. Nasza strona musi opisywać nasze dotychczasowe realizacje, pokazywać nasze linie produkcyjne, zawierać informacje o naszych certyfikatach i politykach firmy, musimy mieć możliwość chwalenia się na blogu tym, że prezentowaliśmy się na wielu targach branżowych. Natomiast ważne jest dla nas posiadanie katalogu naszych urządzeń z możliwością łatwego dodania każdemu noty katalogowej oraz wybranych parametrów dzięki którym można będzie je łatwo wyszukać. Wystarczy wyłączyć w Woocommerce możliwość sprzedaży i tworzy nam się katalog produktów z zaawansowanym wyszukiwaniem.

Ostatni przykład to Park Rozrywki. Tutaj sprzedaż ma drugorzędowe znaczenie bo najważniejsze jest pokazanie naszych atrakcji ale klienci dopytywali się o możliwość kupna biletów on-line. W tym przypadku kompletnie nie potrzebujemy dedykowanego rozwiązania sklepowego bo nasz asortyment to tylko kilkanaście rodzajów biletów a możliwość zakupu możemy ładnie wkomponować w opisy atrakcji by klient nie musiał przechodzić na podstronę ze „sklepem”.
Ważne jest także to, że sklepem, stroną i blogiem zarządzamy z poziomu jednego panelu. Nie musimy się przelogowywać pomiędzy stronami i uczyć się obsługi kilku CMSów.

rabkoland-logo

http://rabkoland.pl

A co z zarządzaniem zamówieniami?

Woocommerce od strony „zaplecza” posiada praktycznie wszystko co jest potrzebne do sprawnego prowadzenia sklepu internetowego (jeśli czegoś nie posiada w standardzie to istnieje wtyczka bądź ktoś już opisał jak dane rozwiązanie wprowadzić). Mamy magazyn z zarządzaniem stanami, mamy różne bramki płatności, mamy możliwość doliczania podatków, możemy definiować opcje wysyłki czy promocje. Klient jest informowany mailowo o statusie zamówienia a my o nowych zamówieniach.

woo-orders

Jak widzicie Woocommerce ma wiele zastosowań i w połączeniu z WordPressem może tworzyć zgrany duet umożliwiający nam stworzenie sklepu internetowego oraz strony firmowej umożliwiając nam jednocześnie ograniczenie kosztów, które możemy przeznaczyć na reklamę naszego biznesu w sieci.