Cloudflare w uproszczeniu jest usługą umieszczającą kopię naszej strony w “chmurze” i serwującą ją użytkownikom za pomocą rozproszonych na całym świecie serwerów. Usługa CDN (Content delivery network), którą dostarcza nam wyżej wymieniony serwis, jest siecią połączonych ze sobą serwerów, mających na celu zaserwowanie treści z serwera, znajdującego się najbliżej użytkownika.  Przykładowo, nasz klient z Wielkiej Brytanii zostanie połączony z serwerami z Londynu, a nie będzie pobierał witryny z serwera w Warszawie. Rozproszenie pozwala na zmniejszenie opóźnień w dostarczaniu treści, a także umożliwia wyświetlenie strony, nawet w przypadku awarii jednego serwera, gdyż jego obowiązki przejmie inny element chmury.

Firewall
Kolejną usługą do której otrzymamy dostęp, zakładając, nawet darmowe, konto na Cloudflare, jest firewall. Podczas korzystania z usługi cały ruch jest sprawdzany pod kątem robotów spamujących i ataków hakerskich, które są odcinane przed połączeniem się z naszą witryną. Strona jest wtedy lepiej chroniona i zmniejsza się ryzyko włamania.

Minifikacja i cache
To oczywiście nie wszystkie usprawnienia jakie uzyskamy. Jak pisałem wyżej, serwery Cloudflare posiadają kopię naszej strony w celu szybszego jej ładowania. Pliki zawierające skrypty JS oraz arkusze stylów CSS, mogą zostać przez Cloudflare skompresowane i serwowane w wersji zminifikowanej. Jak wiadomo – im mniejszy rozmiar strony, tym szybsze jej wyświetlenie. Dodatkowo możemy włączyć usługę Rocket Loader, która ładuje wszystkie pliki JS asynchronicznie, co pozwala na zmniejszenie czasu ładowania strony nawet o 50%.

Certyfikat SSL
Jakby tego było mało, otrzymamy od Cloudflare możliwość korzystania z certyfikatu SSL, pozwalając naszym klientom na łączenie się ze stroną za pomocą bezpiecznego protokołu HTTPS. Jak wiadomo, każda strona, która pobiera dane klienta, jak na przykład sklep on-line, powinna używać tego protokołu, aby dane użytkowników nie zostały wykradzione podczas komunikacji. Strony korzystające z HTTPS są też faworyzowane przez Google i mogą wyświetlać się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Zobacz też: Konfiguracja Cloudflare na WordPress

Aby dowiedzieć się więcej o Cloudflare zachęcam do odwiedzenia ich strony https://www.cloudflare.com/