strzalaAby kampania pozycjonowania przyniosła jak największy zwrot z inwestycji należy staranie dopasować pozycjonowane frazy. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza przy wyborze usługi pozycjonowania na tak zwane gwarantowane pozycje, czyli gdy opłata jest pobierana za utrzymanie strony jedynie na pierwszej stronie wyników wyszukiwania (najczęściej wśród pierwszych 10 wyników).

Dobór słów kluczowych powinien rozpocząć się od przeanalizowania dotychczasowych statystyk strony oraz sprawdzenia jakie słowa kluczowe przynosiły największy ruch, oraz największą sprzedaż. Do analizowania ruchu na stronie polecamy statystyki Google Analytics, które nie tylko mierzą ilość wejść, ale potrafią mierzyć ilość sprzedaży, ich wartość, oraz wskazują współczynnik odrzuceń.

Współczynnik odrzuceń to dane które wskazują nam ile osób weszło na stronę i nie przeszło do kolejnej podstrony, pozwala między innymi eliminować słowa kluczowe które nie przynoszą nam zysku, bądź optymalizować stronę pod kontem tych słów.

Kolejnym etapem doboru słów kluczowych powinno być narzędzie propozycji słów kluczowych Google, dzięki któremu dopasujemy wyrażenia podobne do wpisanego oraz dowiemy się jaki jest ich trend oraz intensywność wyszukiwania.

Gdy dobierzemy najbardziej odpowiednie słowa kluczowe dla naszej witryny, warto będzie je przetestować przed rozpoczęciem wielomiesięcznej kampanii pozycjonowania.

Najprostszą metodą przetestowania skuteczności wybranych słów kluczowych jest przeprowadzenie kampanii linków sponsorowanych Google Adwords. Dzięki takiej kampanii dowiemy się które słowa bądź frazy wpisywane w wyszukiwarce powodują największą ilość wejść, oraz największą ilość sprzedaży produktu, bądź usługi.

Szczegółowe badanie ROI (ang. return on investment – zwrot z inwestycji) zostanie opisane w następnych wpisach.

Przeczytaj też: Jak dobrać frazy kluczowe do kampanii Google AdWords i pozycjonowania