Email marketing – co to jest?

Email marketing to jedna z najstarszych, ale nadal skutecznych form marketingu cyfrowego. Jest to strategia biznesowa, która polega na wysyłaniu e-maili do potencjalnych klientów lub obecnych klientów, z zamiarem promowania produktów lub usług, budowania relacji i zwiększania sprzedaży.

Podstawy email marketingu

Email marketing jest skutecznym narzędziem komunikacji z klientami. Pozwala na bezpośredni kontakt z odbiorcą, dostarczanie wartościowych treści i promowanie ofert. Jest to również doskonały sposób na budowanie lojalności i zaufania do marki.

Przykłady zastosowania email marketingu

  • Newslettery – regularne wiadomości e-mail wysyłane do subskrybentów, zawierające informacje o nowych produktach, promocjach, poradach itp.

  • Automatyczne e-maile – wiadomości wysyłane automatycznie na podstawie określonych zdarzeń, takich jak powitanie nowego subskrybenta, przypomnienie o nieukończonym zamówieniu itp.

  • E-maile promocyjne – wiadomości zawierające oferty specjalne, zniżki, promocje itp.

Statystyki dotyczące email marketingu

Według raportu Email Marketing & Marketing Automation Excellence 2018, 59% marketerów twierdzi, że e-mail jest ich najskuteczniejszym kanałem w zakresie generowania zwrotu z inwestycji (ROI). Ponadto, według danych z 2019 roku, średni zwrot z inwestycji w email marketing wynosił 42 dolarów za każdy wydany dolar.

Zalety email marketingu

Email marketing ma wiele zalet, w tym niskie koszty, wysoki zwrot z inwestycji, łatwość śledzenia wyników i możliwość personalizacji komunikacji. Jest to również doskonały sposób na utrzymanie stałego kontaktu z klientami i budowanie długotrwałych relacji.

Podsumowanie

Email marketing to potężne narzędzie, które pozwala na bezpośrednią komunikację z klientami, dostarczanie wartościowych treści i promowanie ofert. Pomimo rozwoju nowych technologii i kanałów komunikacji, email marketing nadal jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych.