Korzystałeś już dzisiaj z wyszukiwarki Google? Zauważyłeś coś dziwnego? Po prawej stronie wyników wyszukiwania nie pojawiają się reklamy AdWords. Linki sponsorowane emitowane są wyłącznie ponad bądź pod wynikami organicznymi. Google wprowadza rewolucyjne zmiany.

Brak reklam AdWords po prawej stronie

Google testuje nowe rozmieszczenie reklam AdWords. Zgodnie z zapowiedzią giganta z Mountain View, z wyników wyszukiwania na urządzeniach desktopowych, zniknie kolumna po prawej stronie, w której pojawiały się wyniki płatne. Zmiany dotyczą wyłącznie linków sponsorowanych. Po prawej stronie nadal będą wyświetlać się reklamy z listą produktów (PLA – Product Listing Ads – Google Zakupy).

Co w zamian? Linki sponsorowane będą wyświetlały się ponad wynikami organicznymi, otagowane będą jak dotychczas żółtym boksem z napisem „Reklama”. Google zapowiada, że liczba pojawiających się u góry strony reklam wzrośnie z 3 pozycji do 4 – jednak będzie to dotyczyło wyłącznie fraz ściśle sprzedażowych. Google nie wyklucza, że linki sponsorowane będą pojawiały się także poniżej wyników organicznych.

adwords-brak-reklam-po-lewej_s

Czy będzie drożej?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Faktycznie zmniejszy się powierzchnia reklamowa udostępniana dotychczas reklamodawcom w systemie AdWords, prawdopodobnie spowoduje to ostrzejszą rywalizację i większą konkurencję, co może przełożyć się na wzrost stawek CPC.

Czy tak będzie już zawsze?

Nowe rozwiązanie jest w fazie testów. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że wynik przeprowadzonych badań eye trackingowych jest jednoznaczny. Naszą uwagę przykuwa to, co znajduje się po lewej stronie (w naszej kulturze czytamy od lewej do prawej), poza naszym zainteresowaniem i uwagą, pozostaje wszystko to, co znajduje się po prawej stronie.

badania eyetrackingowe google adwords

Badanie eye trackingowe reklam Google AdWords

Czas pokaże czy będzie to rozwiązanie, które zostanie wprowadzone na stałe.

Źródło:  https://moz.com/blog/eye-tracking-in-2014-how-users-view-and-interact-with-todays-google-serps