Grupy na Facebooku już dawno przestały służyć wyłącznie celom rozrywkowym lub zwykłemu wymienianiu się informacjami. Dziś mogą być wykorzystywane jako cenne narzędzie w promocji twojej marki. Jeśli posiadasz własny fanpage, założenie grupy powinno być jego naturalnym następstwem. Dlaczego warto to zrobić? O tym w dzisiejszym artykule.

Grupa na Facebooku – czemu powinna służyć?

Kierujący firmowymi stronami na Facebooku coraz częściej decydują się na założenie tematycznej grupy, związanej z daną marką. Nie jest to rzecz jasna powiedziane wprost – takie grupy zazwyczaj poszerzają tematykę, dają użytkownikom możliwość swobodniejszej wypowiedzi i wzajemnej integracji. Jeśli będziesz traktować grupy na Facebooku w ten sposób, zyskasz wierną społeczność, która prędzej czy później odniesie się do twojej marki, głównie dzięki budowaniu więzi i wzajemnego zaufania w grupie.

Błędem jest natomiast traktowanie grupy na Facebooku jako reklamowego billboardu – podobne działania użytkownik bez problemu wyczuje, co nie wróży grupie świetlanej przyszłości. Pamiętaj zatem o tym, by budowanie relacji z użytkownikami było w tym wypadku absolutnym priorytetem.

Zalety grup na Facebooku

Czy „firmowa” grupa na Facebooku to konieczność? Nie, ale zaufaj, że może przynieść ci wiele korzyści. Oto zaledwie kilka z nich, które powinny cię przekonać.

1. Bezpośrednie kontakty z potencjalnymi klientami

Na twoim fanpage możesz co prawda podejmować interakcje z użytkownikami, jednak są one owiane charakterem debaty publicznej. Grupy pozwalają na większą „intymność” konwersacji, poczucie, że przynależy się do węższej społeczności ukierunkowanej na jeden cel. To ośmiela użytkowników, a tobie pozwala na lepsze poznanie ich potrzeb.

2. Szybsza reakcja na problem

Użytkownik ma zastrzeżenia do funkcjonowania strony? A może jest niezadowolony z usługi? W facebookowej grupie masz szansę szybciej zareagować na problem i zaproponować satysfakcjonujące dla obu stron jego rozwiązanie.

3. Klient przestaje być anonimowy

O ile na fanpage zwykle większość „lubiących to” stanowią użytkownicy bierni, to w grupach zdecydowana większość z nich bierze aktywny udział w dyskusji. Bo inaczej, jaki byłby sens dołączania do niej? Wierząc tej tezie, ty zyskujesz szansę na lepsze poznanie klienta i stworzenie niejako jego rysopisu. Czym się zajmuje, jaki ma charakter, z czym najczęściej ma problem? W grupie użytkownik powie ci o tym wszystkim sam.

4. Ujawniasz się jako człowiek

Nie jako wirtualny fanpage. W grupach i ty swobodniej możesz przedstawiać siebie – wielu uważa, że wypowiadanie się z poziomu swojego, prywatnego konta w grupie działa o wiele lepiej, niż w przypadku stosowania konta strony. Twoi użytkownicy zauważają, że ty i twój team to realne osoby, do których można się zwrócić. Użytkownik zyska poczucie, że rozmawia właśnie z tobą, a nie z maszyną.

5. Twoje posty trafiają do wszystkich

W grupach Facebook ma niewiele do powiedzenia, jeśli chodzi o priorytet wyświetlania postów. Praktycznie każda twoja wiadomość ukaże się użytkownikom, którzy dołączyli do grupy.

 

To tylko kilka zalet grup na Facebooku, które zauważam osobiście. A może ta lista powinna ulec poszerzeniu? Dajcie znać, co sądzicie!