spider1Podstawą instenienia strony w sieci jest jej indeksacja przez roboty wyszukiwarek internetowych zwanych potocznie pajączkami. Ideksacja strony pozwala znaleźć stronę w wyszukiwarce.

Sprawdzić czy strona jest poprawnie zaindeksowana można wpisując w okno wyszukiwarki (np. Google) zapytanie w formie site:nazwa-strony.pl
np. site:marketingowy.net

Poprawne zaindeksowanie wszystkich podstron serwisu pomaga w zwiększeniu ruchu na stronie w tym w szczególności z fraz niszowych zamieszonych w głębi serwisu bądź sklepu internetowego.

Aby strona była poprawnie odczytywana przez roboty wyszukiwarek musi posiadać czytelne dla nich menu, na przykład w technologi HTML. Menu stworzone w formie flash są nieczytelne dla pajączków wyszukiwarek przez co indeksacja podstron jest niemożliwa.

Bardzo pomocnym atutem, wręcz niezbędnym przy większych stronach są mapy strony w formacie html oraz xml. Mapa strony to zbiór wszystkich odnośników danej witryny na jednej podstronie. Tak skonstruowana mapa strony jest ważna, gdyż roboty wyszukiwarek w większości przypadków przechodzą jedynie do 3 podstrony wgłąb serwisu licząc od strony głównej.

Odnośniki do map strony powinny znajdować się na wszystkich podstronach serwisu. A mapa w formacie xml powinna być również wysłana do Centrum Webmasterów Google.

Jak dodać stronę do Google ?

Jeśli strona nie jest jeszcze zaindeksowana przez pająćzki Google, to można ją dodać poprzez formularz mieszczący się pod adresem google.com/addurl jednak bardziej efektywnym sposobem jest zamieszczenie odnośnika do strony na innych stronach już zaindeksowanych, bądź w katalogach stron. Dzięki czemu pajączki przejdą z już zaindeksowanych stron na nową by również uwzględnić ją w indksie.

Moja strona istnieje już bardzo długo jednak dalej nie ma jej w indeksie

Wielu ludzi w takim przypadku uważa że strona zotała na trwałe usunięta z wyszukiwarki – Dostała Bana. Jednak przyczyn braku indeksacji strony może być wiele, i w takim przypadku powinien stronę obejrzeć specjalista SEO by mieć pewność co z stroną jest nie tak.