Zajmuję się reklamą w Internecie od 2003 roku (13 lat), dzięki czemu łatwiej mi jest zrozumieć wykładniczy wzrost w informatyce, który jest niesamowicie widoczny w ostaniach latach.

Jest to w pewny sposób podwójny problem dla marketerów. Z jednej strony musza nadążać za zmieniająca się technologią, z drugiej strony muszą nieustanie edukować klientów, którzy co dopiero przyswoili wiedzę z 2010 roku.

Trend numer jeden, który będzie się powtarzał na wszystkich blogach branżowych  bez wyjątku to:

Mobile!

Gdy Google ogłosiło, że w kwietniu 2015 roku bez strony mobilnej nie będziesz widoczny w wyszukiwarce mobilnej, zaczęła się mobilna rewolucja. W Polsce w formie trochę pospolitego ruszenia, wielu właścicieli storn chciało szybko przebudować witrynę by spełnia aktualne wymogi, niestety duża cześć chciała i … na tym się skończyło. Do dnia dzisiejszego trafiają do nas klienci (nawet z przedziału średnich przedsiębiorstw), którzy mają strony zbudowane w technologi Flash (jedna z najmniej przyjaznych technologii dla wyszukiwarek, w ogóle nie obsługiwanych przez urządzenia mobilne).

W maju tego roku liczba zapytań wprowadzanych do wyszukiwarki Google poprzez urządzenia mobilne przekroczyła liczbę zapytań poprzez komputery tradycyjne (źródło). W Polsce, wg raportu „mShopper – Polacy na zakupach mobilnych” , jedna trzecia wszystkich zakupów w Internecie odbywa się w kanale mobile.

Wdrożenie coraz szerszego App Indexing, będzie równie ciekawe. Czyli wyświetlanie w Google wyników wyszukiwania z aplikacji mobilnych.

App Indexing

Warto zwrócić uwagę, że duża ilość wyszukiwań na telefonach komórkowych przeprowadzana jest właśnie zawłaszcza przez aplikacje. Aktualnie coraz rzadziej używamy wyszukiwarki do wyszukiwania hoteli (aplikacja booking.com), apartamentów do wynajęcia (airbnb.com), taksówek (uber.com), biletów lotniczych (skyscanner.pl), itp.

Do 2018 roku przez urządzenia mobilne będzie odbywać się 49% całej europejskiej sprzedaży online
( wg. Forrester Research Mobile and Tablet Forecast, 2013–2018 (EU7)).

Social Media

Facebook ma już 1,55 miliarda użytkowników, z czego aż 1,39 mld z nich korzysta z aplikacji mobilnej. 1,01 mld osób odwiedza portal codziennie. Jest to największy serwis społecznościowy, lecz nie można tu zapominać o takich portalach jak Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinteres, Snapchat.

Media społecznościowe szybko rozwijają narzędzia reklamowe, dzięki czemu coraz lepiej i precyzyjniej możemy trafić do grup docelowych naszej firmy. Również dzięki, stosunkowo krótkiemu istnieniu, formy promocji na nich nie są jeszcze bardzo konkurencyjne, dzięki czemu możemy osiągnąć wysoki ROI niższym nakładem niż w przypadku innych mediów.

Wideo

Do YouTube przesyłanych jest co minutę aż 400 godzin treści video, ilość przesyłanych treści rośnie w tempie 30% rok do roku. Coraz popularniejsze stają się poradniki (prawdopodobnie mało kto nie wpisał ani razu na YT „jak wiązać krawat” :) ), wywiady, relacje z wydarzeń, profesjonalne przedstawienie ofert i firm.

Wideo pomaga wytłumaczyć w o wiele prostszy sposób skomplikowane rzeczy.
96% firm B2B planuje użyć wideo w marketingu treści w nadchodzącym roku
Dzięki wideo wydłuża się czas sesji użytkowników na stronie.
Transfer nie jest już dużym problemem.
Wideo jest mobile – filmy online stanową obecnie 50 procent całego ruchu mobilnego

Kolejną rewolucją może być rozszerzona rzeczywistość, a dokładniej możliwość oglądania filmów tego typu na YouTube przy pomocy okularów Google Cardboard.

Jako ciekawostka –  2016 rok będzie prawdopodobnie początkiem pojawiania filmów w rozdzielczości 8K

Wielokanałowość

Z rok na rok przybywa kanałów, dzięki którym możemy dotrzeć do klientów, a wręcz musimy. W Polsce niestety, jak pisałem na samym początku, wielu przedsiębiorców nadal sądzi, że ruch generowany przez kanał mobile jest marginalny. Dzisiaj wykres kanałów, poprzez które zdobywamy ruch jest o wiele bardziej kolorowy (zdarza się, że pomimo wysokich pozycji w wynikach organicznych, ruch na stronie z niego to tylko 15-30% całości) .

Wyszukiwarka (płatne, bezpłatne, zakupy), Social Media, Aplikacje, Display, przekierowania, mailing, wideo, wejścia bezpośrednie … Telefony, tablety, komputery, telewizory, Internet rzeczy …

Wszystko to sprawia, że należy planować kompleksowo obecność strony w Internecie, a ograniczanie się do jednego kanału po prostu jest nie opłacalne.

Pozycjonowanie 2016

Rok 2015 możemy uznać względnie spokojnym rokiem pod względem zmian w algorytmach (nie licząc Mobilegeddonu). Prawdopodobnie wiązało się to również z dużym strachem przed stosowaniem agresywnych metod wśród specjalistów ds. pozycjonowania, po wcześniejszych aktualizacjach algorytmu.

Aktualnie dużym zagrożeniem dla pozycjonowania jest zmieniający się wygląd wyników wyszukiwania. W tym roku testowane były już 4 reklamy u góry strony (zarówno na wersji desktopowej, jak i na mobile) co powoduje, że naturalne wyniki wyszukiwania nie są widoczne na pierwszej stronie bez jej przewijania.

Dodanie do wyników wyszukiwania reklam produktowych, które dzięki obrazkom skutecznie przyciągają CTR (click through rates). Coraz większa liczba zapytań z knowledge graph, Google Now oraz coraz większa ilość serwisów Google, takich jak porównywarki lotów, kredytów, itp.

Małą rewolucją wprowadzoną niedawno jest również wyłączenie możliwości geolokalizacji. Teraz tylko i wyłącznie Google będzie o tym decydował (co do zasady – są zaawansowane sposoby, by nadal wymuszać geolokalizację).

Dodatkowo, wyczekiwana jest aktualizacja algorytmu Pingwin.  Choć miała być przeprowadzona już pod koniec tego roku, prawdopodobnie nastąpi wiosną 2016. Największe zmiany – wprowadzona zostanie aktualizacja „na żywo”, nie od aktualizacji do aktualizacji. W połączeniu z nowym algorytmem RankBrain może przynieść dużo nowego w walce ze spamem.

Co to oznacza z praktycznej strony ?

SEO geszefty, które starają się pozycjonować technikami sprzed lat, będą wypierane z rynku. Choć kilka lat temu nawet duże firmy decydowały się „ryzykować”, zlecać pozycjonowanie taniej, to dzisiaj za to pokutują. Dziś żadna poważna marka nie bierze już takich ofert pod uwagę. 

Dzisiaj firma SEO, działa zupełnie inaczej, niż choćby 5 lat temu. Samo SEO również zostaje tylko jednym z wielu elementów e-marketingu. Elementem, który powinien być traktowany jako strategiczny w planach każdej firmy. Zawsze, niezależnie od tego co się wydarzy, jedną z pierwszych podstawowych potrzeb, gdy planujemy coś kupić, jest chęć zasięgnięcia i pozyskania informacji.

W porównaniu do zachodu, gdzie takie podejście istnieje od lat, w Polsce dopiero  zmiana ta następuje w widoczny sposób dopiero od około roku. Główną przyczyną tej sytuacji w naszym kraju jest nic innego jak cena. Jakość i profesjonalizm kosztuje. Polscy przedsiębiorcy wciąż przyzwyczajeni są do ofert z pozycjonowaniem tylko konkretnych fraz oraz rozliczania ich jedynie, gdy znajdą się w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania.

Takie podejście do pozycjonowania jest z góry skazane na porażkę w 2016 roku.

Pozostałe

Trudno było by opisać w jednym artykule, wszystko co działo się w 2015 i wydarzyć się może się w 2016 roku w marketingu. Warto zaznaczyć, że choć rewolucji nie wprowadziły takie usługi jak Remarketing, Kampanie Produktowe Google Adwords, to są one równie ważne i wręcz powinny być wdrażane w większości kampanii internetowych.

Marketing treści, choć znany od początku istnienia Internetu, można powiedzieć, że w 2015 roku (również dzięki dużym zmianą w SEO, ciągłemu wzrostowi popularności mediów społecznościowych, wzrostu wideo) jest szybko rosnącą częścią marketingu internetowego.

Użyteczność stron internatowych, UX, optymalizacja konwersji – czyli nie ilość, a jakość. Ułatwianie użytkownikom nawigacji na stornie oraz docieranie do informacji (produktów), których poszukują.

Monitorowanie treści w internecie w czasie rzeczywistym – wchodzenie w interakcje z użytkownikami „tu i teraz”.

Na pewno warto obserwować OOH (Out-of-home advertising), które testuje Google (może czas nazwać eOOH), internet rzeczy, programmatic marketing, automatyzacja, indywidualizacja, wprowadzenie HTTP/2 oraz PHP7.

To wszystko sprawia, że nie mogę się już doczekać końcówki 2016 roku.

Chcesz odnosić sukcesy ?

Wdrażaj nowości, by być przed innymi. Internet w porównaniu do innych mediów zmiana się bardzo dynamicznie, aby zapewnić sobie wysokie miejsce oraz zyski, musisz reagować szybko i na bieżąco dostosowywać strategię obecności firmy w Internecie do zmieniających się trendów. 

Wybieraj agencję interaktywne 360º – które zapewnią kompleksową obsługę Twojej firmy w internecie.