Jak budować obecność firmy, marki w Internecie? W kilku zdaniach o najnowszych  i – w mojej opinii – najważniejszych trendach w marketingu internetowym w 2015. Artykuł jest podsumowaniem mojego wystąpienia na Aula Łódź.

RWD, SEO, ROI

Konsument, prosument, omnikonsument

Dzięki upowszechnieniu się dostępu do Internetu mobilnego oraz rozszerzaniu jego zasięgu; zakupów możemy dokonywać praktycznie w każdym miejscu. Tak po erze prosumenta, pojawia się za sprawą rosnącej popularności urządzeń mobilnych, wszechobecny w każdym miejscu i o każdej porze omnikonsument.

By zakupić smartphone’a lub tablet, wystarczy około 150 zł. W celu zapewnienia całej ludzkości dostępu do Internetu powstają takie inicjatywy, jak Project Loon czy też internet.org. Dzięki nim już w 2020 roku  dostęp do Internetu ma mieć 100% z 8 miliardów ludzi, aktualnie dostęp do globalnej sieci posiada wyłącznie 39% ludzkości  (2.8mld z 7.2 mld) (dane: eMarketer, 2013; Eric Schmidt estimate).

W 2010 zaledwie 10% zapytań kierowanych do wyszukiwarki Google pochodziło z urządzeń mobilnych, w 2013 liczba ta wzrosła do 30% (źródło: ComScore, 2013). W roku 2014 i 2015 wartości te na pewno będą wciąż rosły. Skąd ta pewność? Wystarczy, że rozejrzysz się w tłocznym miejscu publicznym –  ile osób ma telefon w ręce i wyszukuje informacji? Korzystając z Internetu mobilnego  wyszukujemy zarówno opinii o produkcie, jak i aktualnych informacji o komunikacji miejskiej, czy też przeglądamy portale społecznościowe.

Zważywszy na lawinowo przyrastającą liczbę użytkowników mobilnego Intenetu, Google już w 2012 roku sugerowało budowanie stron przystosowanych do urządzeń mobilnych (link), aktualnie w wynikach wyszukiwania testuje różnego rodzaju komunikaty na temat wyświetlania storn na urządzeniach mobilnych (link).

 

Kierunek

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (http://www.eecpoland.eu/) słowo „mobile” było odmieniane przez wszystkie przypadki. Duże firmy, takie jak: Allegro.pl, ING.pl, Tesco, Integer (firma produkująca paczkomaty)  intensywnie promują swoje aplikacje mobilne oraz edukują swoich klientów wiedząc, że jest to kierunek, w którym zmierza gospodarka. Trend ten potwierdził również Michał Kramarz – Head of Performance, Retail, Mobile & Start-ups w Google, równocześnie informując o wprowadzonej 21 kwietnia aktualizacji Google. Kto prześpi te zmiany, może znaleźć się w ogonie stawki swojej branży – przestrzegał w trakcie wystąpienia.

Dziś dostęp do Internetu staje się coraz powszechniejszy, podobnie jak urządzenia mobilne. Powszechna dostępność urządzeń mobilnych wpłynie również  na długość przebywania w Internecie. Urządzenia te są wygodne, nie wymuszają konieczności siedzenia przy biurkku, możemy z nich korzystać wszędzie – gdzie i kiedy chcemy.

Jak zmieniło się pozycjonowanie?

Nie tak dawno najważniejsze było zdobywanie linków. Linki zdobywało się w dużych ilościach. Gdy strona nie była w stanie osiagnąć wysokich pozycji, zdobywało się kolejne i kolejne linki. Dziś, głównie z powodu aktualizacji algorytmu Google (Pingwin, Padna) właściciele witryn i specjaliści do spraw pozycjonowania muszą przykładać więcej uwagi do jakości strony i treści na nich zamieszczonych. Witryny muszą być relewantne do zapytań, jakie użytkownik wpisuje w wyszukiwarce, a sam ruch maksymalnie optymalizowany pod kątem konwersji (czyli pożądanych czynności na stronie, na przykład zakup w sklepie) czy współczynniku odrzuceń.

Zmiany te wymuszają zamianę podejścia do pozycjonowania oraz zwiększają jego czaso- i kapitałochłonność. Aby zdobyć dobry link do witryny, musimy tworzyć relacje z innymi autorami, blogerami, monitorować media w celu wyszukania wzmianek na interesujący nas temat, by móc dołączyć do dyskusji. Należy tworzyć markę swojej firmy. Pisać o niej. Tworzyć story telling. Redagować i dystrybować wartościowe treści dla użytkowników – filmy, artykuły grafiki – które będą dla nich przydatne i będą chcieli się nimi dzielić. Trzeba być cierpliwym, kreatywnym i patrzeć w przyszłość, gdyż tylko takie podejście w dłuższej perspektywie będzie opłacalne.

Prawdopodobnie również wzmocni się waga pozycjonowania lokalnego (nowa aktualizacja algorytmu Google pod nazwą „Gołąb”)

Rozwój technologii powoduje, że coraz trudniej będzie przechytszyć jedną z największych firm na świecie. Google wprowadza coraz częstsze zmiany w algorytmie, który jest coraz doskonalszy.
Wszystkie te zmiany będą powodować wzrost kosztów pozycjonowania oraz wydłużą  jeszcze bardziej czas oczekiwania na efekty.

Dodatek

Moja prezentacja z wystąpnienia na Aula Łódź – Uniwersytet Łódzki.