Biorąc pod uwagę to, jak marketing jako dziedzina nauki rozwija się w ostatnich latach nie powinno dziwić, że w jego obrębie pojawiają się coraz to nowsze koncepcje. Jedną z nich jest marketing mix – czyli zespół różnych elementów, za pomocą których możemy oddziaływać na rynek. Znajomość podstaw marketingu mix jest obecnie niezwykle ważna zwłaszcza, gdy ze sprzedażą wiążesz swoją przyszłość.

Czym jest marketing mix? Zasada 4P

To zbiór elementów, które firma świadomie może wykorzystać dla zwiększenia popytu na dany produkt lub usługę. Z mix marketingiem nieodłącznie wiąże się koncepcja 4P – elementów go tworzących. Są to:

  1. Cena (price) -cena podstawowa, warunki płatności, kredyt,
  2. Produkt (product) – właściwości produktu, marka, opakowanie, usługi,
  3. Miejsce (place) – droga od producenta do odbiorcy,
  4. Promocja (promotion) – sposoby komunikacji nadawcy z odbiorcą

 

 

Wyżej wspomniane elementy mają na celu wypuszczenie na rynek produktu idealnego – o odpowiedniej cenie, w dobrym miejscu i poprzedzające go, sprawnej promocji. Droga produktu do rynku jest jednak dość skomplikowana, a już na pewno wymagająca.

 

Wprowadzanie produktu: podstawa to plan

Zgodnie z zasadą marketingu mix, przed wprowadzeniem produktu na rynek należy przeanalizować każdy, najmniejszy nawet szczegół. Po pierwsze: profil twojego klienta. Czego oczekuje? Jakie cechy produktu go zadowolą? Jakie opakowanie będzie dla niego najbardziej atrakcyjne? Szczegółowy rysopis potencjalnego klienta to podstawa, że produkt trafi we właściwe ręce.

Musisz zaplanować i to, gdzie produkt będzie sprzedawany; zastanów się, czy przewidujesz rabaty oraz to, jak wypadnie na tle konkurencji.

 

Promocja produktu

To dzięki niej środki masowego przekazu poinformują świat o istnieniu twojego produktu. Siła informacji medialnej jest dziś wyjątkowo duża: można wręcz uznać, że to ona kształtuje potrzeby odbiorców.

Jakie cechy powinien spełniać dobry przekaz informacyjny według marketingu mix?

  • Perswazja. Twoim celem jest wywołanie potrzeby zakupu produktu w kliencie.
  • Informacja. Klient doinformowany o produkcie i marce czuje się pewniej i prędzej ci zaufa.
  • Konkurencja. Twórz instrumenty rywalizacji rynkowej, by nie wypaść z gry.

 

Wszystkie elementy mix marketingu powinny być zintegrowane, wzajemnie się przenikać. Tylko takie działanie pozwoli ci na szybkie i sprawne wprowadzenie produktu, który podbije serca potencjalnych klientów.