Marketing STP (Segmentacja, Targetowanie, Pozycjonowanie): Proces i Zastosowanie

Marketing STP to jedno z najważniejszych narzędzi, które pomagają firmom zrozumieć swoją pozycję na rynku i skutecznie docierać do swojej docelowej grupy klientów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu procesowi i zastosowaniu marketingu STP.

Co to jest Marketing STP?

Marketing STP to strategia, która polega na segmentacji rynku, targetowaniu wybranych segmentów i pozycjonowaniu marki w umysłach konsumentów. Jest to kluczowy proces, który pomaga firmom skupić swoje wysiłki marketingowe na odpowiednich grupach klientów.

Segmentacja

Segmentacja polega na podziale rynku na różne grupy klientów, które mają podobne potrzeby, preferencje lub cechy demograficzne. Może to obejmować takie czynniki jak wiek, płeć, dochód, styl życia, zachowania zakupowe i wiele innych.

Przykład Segmentacji

Przykładem może być firma produkująca odzież sportową, która segmentuje rynek na podstawie wieku, płci i aktywności fizycznej. Możliwe segmenty to młodzież, dorośli, kobiety, mężczyźni, osoby aktywne fizycznie i osoby prowadzące siedzący tryb życia.

Targetowanie

Po zidentyfikowaniu segmentów rynku, firma musi zdecydować, które z nich będą najbardziej opłacalne do targetowania. To etap, na którym firma decyduje, gdzie skierować swoje wysiłki marketingowe.

Przykład Targetowania

Wracając do naszego przykładu, firma odzieżowa może zdecydować, że najbardziej opłacalnym segmentem do targetowania są młodzi, aktywni fizycznie mężczyźni i kobiety.

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie to proces tworzenia wizerunku lub tożsamości marki w umysłach konsumentów. Celem jest stworzenie unikalnej propozycji wartości, która wyróżnia markę na tle konkurencji.

Przykład Pozycjonowania

Firma odzieżowa może pozycjonować swoją markę jako wybór dla młodych, aktywnych fizycznie osób, które cenią sobie komfort i styl.

Zastosowanie Marketingu STP

Marketing STP jest stosowany w wielu różnych branżach, od FMCG po usługi finansowe. Pomaga firmom skupić swoje wysiłki marketingowe, zrozumieć potrzeby swoich klientów i dostarczyć im odpowiednie produkty i usługi.

Podsumowanie

Marketing STP to kluczowy proces, który pomaga firmom skutecznie docierać do swojej docelowej grupy klientów. Poprzez segmentację, targetowanie i pozycjonowanie, firmy mogą lepiej zrozumieć swoje miejsce na rynku i dostarczyć swoim klientom wartość, której szukają.