Mierzenie wysiłku klienta: metoda customer effort score

W dzisiejszym świecie, gdzie konkurencja jest na każdym kroku, zadowolenie klienta jest kluczem do sukcesu. Jednym z najważniejszych wskaźników, które pomagają firmom zrozumieć, jak dobrze radzą sobie z obsługą klienta, jest Customer Effort Score (CES). W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu wskaźnikowi, dowiemy się, jak go mierzyć i jakie korzyści może przynieść Twojej firmie.

Co to jest Customer Effort Score?

Customer Effort Score to metoda mierzenia satysfakcji klienta, która koncentruje się na wysiłku, jaki klient musi włożyć, aby skorzystać z produktu lub usługi. Jest to wskaźnik, który pokazuje, jak łatwo klientom korzysta się z oferty firmy. Im niższy jest CES, tym lepiej – oznacza to, że klienci muszą włożyć mniej wysiłku, aby osiągnąć swoje cele.

Jak mierzyć Customer Effort Score?

Mierzenie CES jest proste i polega na zadaniu klientom jednego pytania: „Jak dużo wysiłku musiałeś włożyć, aby rozwiązać swój problem?” Klienci oceniają swoje doświadczenia na skali od 1 (bardzo niski wysiłek) do 7 (bardzo wysoki wysiłek). Średnia z tych ocen daje CES.

Korzyści z mierzenia Customer Effort Score

Mierzenie CES ma wiele korzyści. Po pierwsze, pozwala firmom zrozumieć, jakie aspekty ich oferty wymagają poprawy. Po drugie, pozwala identyfikować obszary, które generują najwięcej frustracji dla klientów. Po trzecie, pozwala firmom skupić się na tych obszarach, które mają największy wpływ na satysfakcję klienta.

Przykłady zastosowania Customer Effort Score

Przykładem firmy, która skutecznie wykorzystuje CES, jest Amazon. Firma ta stale monitoruje CES, aby zrozumieć, jakie elementy procesu zakupowego generują najwięcej wysiłku dla klientów i następnie pracuje nad ich usprawnieniem.

Podsumowanie

Customer Effort Score to potężne narzędzie, które pozwala firmom zrozumieć, jak dobrze radzą sobie z obsługą klienta. Poprzez mierzenie CES, firmy mogą identyfikować obszary, które wymagają poprawy, i skupić się na tych, które mają największy wpływ na satysfakcję klienta. W efekcie, mogą one zwiększyć lojalność klientów, co przekłada się na większe zyski.