Model POEM w marketingu: definicja i jak wykorzystać media płatne, własne i zasłużone

W dzisiejszym świecie marketingu cyfrowego, strategie promocyjne są coraz bardziej złożone. Jednym z modeli, który pomaga w zrozumieniu i skutecznym wykorzystaniu różnych kanałów promocji jest model POEM, który dzieli media na płatne (Paid), własne (Owned) i zasłużone (Earned). W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu modelowi i dowiemy się, jak można go wykorzystać w praktyce.

Definicja modelu POEM

Model POEM to ramy, które pozwalają na klasyfikację mediów na podstawie sposobu ich pozyskania. Składa się z trzech elementów:

  • Płatne media (Paid) – to wszystkie formy promocji, za które płacimy. Mogą to być reklamy w telewizji, radiu, prasie, ale także reklamy internetowe, takie jak Google Ads czy Facebook Ads.
  • Własne media (Owned) – to kanały, które są naszą własnością i nad którymi mamy pełną kontrolę. Przykłady to strona internetowa, blog, profil na mediach społecznościowych czy newsletter.
  • Zasłużone media (Earned) – to wszelkie formy promocji, które zdobywamy dzięki naszej działalności, a nie płacimy za nie bezpośrednio. Przykłady to pozytywne opinie klientów, rekomendacje, udostępnienia w mediach społecznościowych, artykuły prasowe o naszej firmie.

Jak wykorzystać media płatne, własne i zasłużone?

Skuteczne wykorzystanie modelu POEM polega na zrozumieniu, jak te trzy typy mediów mogą się wzajemnie uzupełniać i wzmacniać.

Media płatne

Media płatne są kluczowe dla zwiększenia zasięgu naszych działań marketingowych. Pozwalają dotrzeć do nowych grup odbiorców, które mogą nie znać naszej marki. Dzięki nim możemy skierować naszą ofertę do precyzyjnie określonej grupy docelowej.

Media własne

Media własne to miejsce, gdzie możemy pokazać naszą ekspertyzę i budować relacje z klientami. To tutaj możemy dostarczać wartościowy content, który przyciąga i zatrzymuje odbiorców. Dobre treści mogą przyciągać ruch organiczny i zwiększać naszą widoczność w wynikach wyszukiwania.

Media zasłużone

Media zasłużone są dowodem na to, że nasza marka jest ceniona i polecana. To najbardziej wiarygodna forma promocji, ponieważ pochodzi od niezależnych źródeł. Dlatego warto dbać o dobre relacje z klientami i starać się zasłużyć na ich pozytywne opinie.

Podsumowanie

Model POEM to skuteczne narzędzie do planowania i analizy działań marketingowych. Pozwala zrozumieć, jak różne typy mediów mogą współpracować, aby zwiększyć zasięg i skuteczność naszych działań. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest zrównoważone wykorzystanie wszystkich trzech typów mediów: płatnych, własnych i zasłużonych.