Multiscreening – jednoczesne korzystanie z przynajmniej dwóch urządzeń wyposażonych w ekran: z TV oraz laptopa, PC i smartfona, tabletu i PC, tabletu i laptopa – w wielu dowolnych konfiguracjach.

Raport „Multiscreening w Polsce” wskazuje, że coraz częściej korzystamy z kilku urządzeń posiadających ekran nie tylko naprzemiennie, ale również jednocześnie.

Najchętniej podczas oglądania telewizji sięgamy po laptop bądź smartfon, z „drugiego ekranu” korzystamy także w pracy, by dostarczyć sobie nieco rozrywki i poplotkować – tu sięgamy zazwyczaj po drugi komputer bądź używamy telefonu z dostępem do sieci.

Nowe zjawisko rodzi wyzwania dla marketerów, specjalistów ds. reklamy on-line oraz webdeveloperów.

Firma Microsoft w 2013 roku przeprowadziła badanie, które pozwoliło wyróżnić cztery charakterystyczne typy zachowań wśród osób stosujących multiscreening:

  • content gazing – pobieżne „prześlizgiwanie” się po treści, koncentracja na zabawie i rozrywce.
  • investigative spider-webbing – śledzenie, poszukiwanie, zgłębianie informacji; użytkownicy na poszczególnych ekranach oglądają treści zależne i wzajemnie się uzupełniające.
  • social spider-webbing – internauci oglądają treści wzajemnie powiązane, mają silną potrzebę dzielenia się informacjami i odczuciami z innymi użytkownikami, chętnie lajkują i udostępniają treść.
  • quantum – rozpoczynanie aktywności na jednym ekranie i kontynuowanie jej na innym; użytkownicy oczekują jednakowych oraz spójnych informacji na każdym z ekranów; ważna jest dla nich szybkość i łatwy, intuicyjny dostęp do informacji.

Projektując stronę internetową czy kampanię reklamową on-line trzeba pamiętać, że użytkownik będzie oglądał ją na ekranach różnej rozdzielczości, dlatego należy zadbać o właściwy format przekazu.

Pamiętaj, że inaczej odbieramy treści i przeglądamy strony, korzystając ze smartfona, laptopa czy komputera stacjonarnego.

Ważne, by strona była czytelna, przejrzysta i intuicyjna w obsłudze. Dobrą praktyką jest identyczny rozkład treści i menu nawigacyjne, wyświetlane niezależnie od rozdzielczości ekranu. Ułatwi to użytkownikowi poruszanie się po stronce i odnalezienie, interesujących go informacji.