Google na swoim oficjalnym blogu podało informacje o kolejnej planowanej aktualizacji swojego algorytmu.

“As more people use mobile devices to access the internet, our algorithms have to adapt to these usage patterns (…) Starting April 21, we will be expanding our use of mobile-friendliness as a ranking signal”

http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2015/02/finding-more-mobile-friendly-search.html

W praktyce może to oznaczać znaczne osłabienie widoczności witryn nie przystosowanych do wyświetlania na urządzeniach mobilnych w mobilnych wynikach wyszukiwania Google. Biorąc pod uwagę, że liczba wyszukiwań  na urządzeniach mobilnych stale rośnie, taka zmiana może znacząco zmniejszyć liczbę klientów Twojej firmy.

Jak sprawdzić czy strona spełnia wymogi Google ?

1. https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/
2. Narzędzia dla webmasterów (www.google.com/webmasters/tools/) Ruch związany z wyszukiwaniem -> Obsługa na urządzeniach przenośnych.
3. http://testrwd.pl/

Skąd taki ruch ?

Już w tym roku (2015) prawdopodobnie liczba wyszukiwań na telefonach komórkowych przekroczy 50%. Prognozy mówią, że liczba wyszukań mobilnych wzrośnie do poziomu 85% w 2018 roku. Patrząc na wykładniczy wzrost w informatyce oraz trendom panującym jest to bardzo prawdopodobne (w 2010 tylko 10% wyszukiwań było kierowanych z mobilnych urządzeń). Naturalnym jest zatem, że Google chce przedstawić w wynikach Top10 te witryny, które nie tylko posiadają wartościowe treści, ale też poprawnie wyświetlające się na wszystkich urządzaniach.

Jaki to będzie miało wpływ na Twoją firmę ?

Świat się zmienia, technologia się zmienia, ludzie się zmieniają, Twoja firma również musi się zmieniać, by móc wciąż wzrastać i nie zostać daleko za konkurencją. Maksyma: „Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – zdaje się być dzisiaj coraz bardziej aktualna.

Trudno znaleźć kogokolwiek, kto twierdziłby, że jego klientów nie ma w Internecie. Jeśli nawet ma takie wrażenie, to według prognoz Google, w tym w szczególności Ray’a Kurzweil`a, głównego futurologa i dyrektora technicznego firmy Google, już w 2020 roku 100% populacji globu będzie w zasięgu Internetu.

3

 

Nie tak daleka przyszłość

W 2018 roku 49% całej europejskiej sprzedaży on-line będzie odbywać się przez urządzenia mobilne.

W 2020 roku 100% z 8 miliardowej populacji będzie miało dostęp sieci internetowej (aktualnie jest to 39% – 2.8 miliarda ludzi).

Obecnie ponad 30 % wyszukiwań w Google dokonywanych jest na urządzeniach mobilnych.

Internet bardzo szybko się zmienia, to co działało jeszcze nie tak dawno, dziś jest już nie skuteczne. Tylko ciągłe podążanie za zmieniającym się światem, zmieniającą się technologią i zmieniającymi się ludźmi gwarantuje wzrost.

Czy to jest dla mnie ?

„Marketing w wyszukiwarkach to nie kaprys marketerów, ale prawdziwa konieczność.”
Michał Wiercimok w ”SEM to dla firm być albo nie być” – raport interaktywnie.com

„Każdego dnia wyszukujemy coraz więcej informacji – nie tylko na komputerach, ale też na telefonach komórkowych. Dzięki temu porównujemy produkty nie tylko w domu i w pracy, ale nawet w sklepach przed półkami z produktami” – tłumaczy Michał Wiercimok, specjalista marketingu internetowego z agencji Top Position – raport interaktywnie.com

„Pozycjonowanie to niezwykle dynamiczna branża, ewoluuje pod względem technicznym, zmienia się też podejście klientów. Metody które działały jeszcze dwa lata temu, dziś mogą przynieść więcej strat niż korzyści” – Michał Wiercimok w raporcie „Badanie Branży SEO”.

A Ty kiedy ostatni raz użyłeś Google? Twoi klienci robią to bez przerwy !

 Co powinienem zrobić ?

Chcesz sprostać nowym wymaganiom wyszukiwarki Google? Zapraszamy do kontaktu z naszymi certyfikowanymi specjalistami.

Warto przeczytać

Czym są responsywne strony www ?