Uruchomimy kampanię AdWords. Zwiększymy ruch na stronie. Zamówienia zaczną spływać, a sprzedaż rozkręci się sama. Nic bardziej mylnego! Podstawa efektywnej kampanii Google Adwords to dobrze przygotowana i zoptymalizowana strona internetowa. Bez dobrego serwisu internetowego – pieniądze przeznaczone na kampanię, to kasa wyrzucona w błoto. Dziś parę słów o tym, dlaczego warto zainwestować i zadbać o stronę docelową kampanii.

Dobra strona to podstawa!

Dziś niemal 80% firm z sektora MSP posiada własną witrynę internetową. Większość przedsiębiorców inwestuje – mniejsze bądź większe – środki na promocję w Internecie. Niestety nie wszyscy zdają się być świadomi ogromnej konkurencji.

Naszą współpracę z klientem rozpoczynamy od oceny atrakcyjności strony www, na którą ma być kierowana kampania AdWords. Bazując na naszej wiedzy i doświadczeniu przedstawiamy sugestie poprawek – od drobnych szczegółów, nierzadko po gruntowną przebudowę serwisu internetowego – które zwiększą efektywność kampanii. Reakcje klientów bywają różne. Często słyszę: „Proszę uruchomić kampanię. Jakoś to będzie. Coś się sprzeda”. Naszym celem nie jest „jakoś”, ani „coś” a konkretne, wymierne efekty sprzedażowe.

Nawet najlepiej skonfigurowana i na bieżąco optymalizowana kampania, nie przyniesie spodziewanych efektów, jeśli strona jest… słaba.

Jak przygotować stronę www do kampanii AdWords?

Dobrze przygotowana i zoptymalizowana strona internetowa to podstawa efektywnej kampanii. Ocena jakości strony docelowej wpływa na Wynik Jakości kampanii, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność działań promocyjnych.

Wynik Jakości wpływa na częstotliwość wyświetlania reklam, a także wysokość stawki CPC.

wynik-jakosci-AdWords

Na Wynik Jakości określany w dziesięciostopniowej skali, składają się 3 następujące wskaźniki:

  • przewidywany wskaźnik klikalności (CTR);
  • trafność reklamy;
  • doświadczenie strony docelowej.

 


W niniejszym artykule opiszę czynniki wpływające na ocenę „Doświadczenia strony docelowej”.

„Doświadczenie strony docelowej” to nic innego, jak ocena czy strona docelowa kampanii odpowiada oczekiwaniom użytkowników, a treści na niej zawarte są adekwatne.

„Doświadczenie strony docelowej” oceniane jest w oparciu o poniższe czynniki:

  • unikatową i adekwatną treść;
  • przejrzystość i wiarygodność;
  • intuicyjną nawigację;
  • prędkość ładowania się strony.

Streszczaj się!

Postaw na dobrą, unikalną i ciekawą treść. Nie przesadzaj z liczbą znaków – Internauci niechętnie czytają teksty dłuższe niż 2500 znaków. Pamiętaj o zastosowaniu wytłuszczeń i wypunktowań. Pamiętaj, że styl i długość komunikatów zależy od rodzaju strony – inną treść zastosujesz na landing page, inną na blogu czy w sklepie internetowym.

Pamiętaj, by treść strony była adekwatna do treści reklam AdWords. Jeśli komunikaty reklamowe obiecują 30% zniżki bądź darmową dostawę, nie zapomnij stosownych informacji zamieścić na stronie.

Z punktu A do punktu B

Zadbaj by Twoja strona była przejrzysta i czytelna. Intuicyjna nawigacja po stronie oraz prawidłowe rozlokowanie poszczególnych elementów i zakładek, może odegrać kluczową rolę. Jeśli użytkownicy nie będą mogli się z Tobą skontaktować bądź w kilku prostych krokach dokonać zakupu, opuszczą Twoją stronę. Pamiętaj więc o czytelnym formularzu czy możliwości autouzupełnienia danych w procesie zakupowym.

Czas to pieniądz!

Upewnij się, że Twoja strona wystarczająco szybko się ładuje. Nie każ zbyt długo czekać użytkownikom na wyświetlenie Twojej oferty! Pamiętaj, że wielu z nich korzysta z urządzeń mobilnych. Prędkość z jaką Twoja witryna wczytuje się możesz sprawdzić korzystając ze specjalnego narzędzia, udostępnianego przez Google – PageSpeed Insights. Nie testuj cierpliwości użytkowników ;)

Mobile górą!

Czy wiesz, że liczba osób korzystających z mobilnego Internetu przekroczyła w kwietniu 2015, liczbę użytkowników posługujących się tradycyjnym PC? Czy Twoja strona jest przygotowana na użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych? Najwyższy czas zainwestować w responsywną witrynę.

Twoja strona nie jest przystosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych? Wiesz, że możesz stracić nawet 30% potencjalnych klientów? Nie wierzysz? Zerknij do Google Analytics i sprawdź jaki procent użytkowników odwiedza Twoją stronę, korzystając z komórki. Będziesz zaskoczony!

Podsumowanie

Starałam się przedstawić temat krótko i konkretnie… Optymalizacja stron to jednak bardzo szeroki i rozległy temat, o którym można godzinami. Przygotowując stronę pod kampanię AdWords, zgodnie z powyższymi wskazówkami, nie tylko zwiększysz efektywność kampanii AdWords, ale także poprawisz widoczność serwisu w wynikach organicznych. Należy pamiętać, że każda strona to odrębny przypadek, który trzeba traktować indywidualnie – nie ma gotowych, uniwersalnych przepisów na sukces.

Chcesz dowiedzieć się więcej o optymalizacji stron, zapraszamy do kontaktu.